fbpx
Powrót do listy aktualności

TOP 5 Kina Dzieci według Agnieszki Sinickiej – programerki 8. MFF Kino Dzieci

Agnieszka Sinicka, programerka 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci, poleca swoje ulubione tytuły, zobaczcie co koniecznie warto zobaczyć w nadchodzącej edycji!

Zog i latający lekarze, kat. wiekowa 4+

To już nasza festiwalowa tradycja, że na Kinie Dzieci pokazujemy premierowo najnowsze ekranizacje bestsellerowych książek Julii Donaldson i Axela Schefflera.  

W tym roku zaprezentujemy kontynuacje przygód urokliwego smoka Zoga, który wcieli się w rolę… latającego ambulansu. Jednorożec z dwoma rogami? Kichający lew? Poparzona słońcem syrena? Nasi bohaterowie już lecą na pomoc.  

Zog i latający lekarze to pełna humoru opowieść o przełamywaniu stereotypów: księżniczka Pearl (wbrew wujowi królowi) zostaje lekarką, rycerz (Sir Gadabout) nie jest przez cały czas odważny, a smok Zog nie do końca umie lądować z gracją. W uniwersum Julii Donaldson każdy może być tym, kim chce! Stop księżniczkowaniu chyba, że właśnie tego pragniemy 🙂 Ta uniwersalna historia opowiada też o pozytywnych wartościach płynących ze współpracy i pomagania sobie nawzajem. 

Animacja będzie do zobaczenia tylko w kinach (w Warszawie i we Wrocławiu). 

Kiko i zwierzęta, kat. wiekowa 6+

Kiko to chłopiec huragan! Uwielbia dokuczać wszystkim żyjącym w jego okolicy zwierzętom aż do momentu… ich buntu. Na całe szczęście historia kończy się międzygatunkowym happy endem, a Kiko dostaje niezwykle cenną lekcję od samej przyrody: najpiękniejsze kolory mają motyle, najbardziej melodyjne dźwięki wyśpiewują ptaki, wytrzymałe sieci o skomplikowanych wzorach szyją pająki, i co najważniejsze, wszystkie zwierzęta też posiadają swoje rodziny i troszczą się o siebie nawzajem!

Jak co roku, animacje z francuskiego studia Folimage nieustannie zachwycają mnie wizualnie i fabularnie.

Równie mocno polecam cały zestaw złożony z pięciu fantastycznych, krótkometrażowych animacji, które opowiadają o tym, ile mamy wspólnego z naszymi zwierzęcymi sąsiadami (np. pająki też się nas boją) i jak cenne może być ćwiczenie zmiany perspektywy na tą nieczłowieczą.

W rolach głównych wystąpili: pajęczyca w animacji Jak przezwyciężyłam swój lęk przed ludźmi, wilk (w podwójnej roli) w animacji Wilk oraz Tobi i Turbobus, niedźwiedź w animacji Niedźwiedź, który połknął muchę.
Piękne, mądre i zabawne kino.

Nasz dom, kat. wiekowa 9+

Reżyserce Yoon Ga-eun udało się w Naszym domu utrzymać doskonały balans pomiędzy filmem drogi, przygodówką i chwytającą za serce historią o szukaniu bezpieczeństwa i bliskości poza rodzinnym domem. To pastelowa w barwach opowieść o czułym siostrzeństwie, nieobecności rodziców i opiekowaniu się sobą nawzajem.

Filmowa narracja opowiedziana jest z perspektywy trzech dziewczynek żyjących pomiędzy skomplikowanymi relacjami dorosłych i doświadczających wiecznego przepracowania rodziców, ich permanentnego braku czasu, kłótni, separacji czy licznych zawodowych przeprowadzek. Na takim tle pojawia się urzekający projekt głównej bohaterki – jedenastoletniej Hany: zawalczenie wszystkimi możliwymi sposobami o swoich bliskich i uzdrowienie rodzinnych relacji. Brak obecności rodziców szybko skutkuje także rozkwitem rówieśniczej więzi między Haną i jej dwoma sąsiadkami. Ich przyjaźń sprawia, że nawet powiewający na wietrze namiot może stać się bezpiecznym schronieniem.

Ten wyjątkowy film z Korei Południowej warto zobaczyć także ze względu na wspaniałe aktorskie kreacje dziecięcych bohaterek: Kim Na-Yeon, Kim Si-ah oraz Joo Ye-rim. Must see dla fanów naszej Szczęściary i norweskich Sióstr. Lata naszych supermocy.

Yaren i słońce, kat. wiekowa 10+

Mały (a właściwie krótki) wielki film o budowaniu wspólnoty na fundamentach ze współdzielonego doświadczenia smutku po stracie bliskich. To wzruszający, ale jednocześnie dający ogromną nadzieję, ciepły dokument o najpiękniejszej przyjaźni tegorocznego festiwalu między Yaren i Kato. Historia kręcona na wyjątkowym letnim obozie Missing You w Belgii, gdzie dzieci i młodzi ludzie (od 6. do 30. roku życia) spotykają się po to, żeby wspólnie przejść przez proces żałoby. Film o uleczającej sile przyjaźni!

Bardzo trzymam kciuki i czekam na kolejny dokument tego wyjątkowego duetu reżyserskiego (Renate Raman i Joren Slaets).

Buladó, kat. wiekowa 12+

Tak może wyglądać arthousowy film familijny, w którym nawet wiejący wiatr ma swoje znaczenie. Buladó to nasycona magicznym realizmem międzypokoleniowa opowieść dla naszych najstarszych (dwunastoletnich) widzek i widzów, o tym skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy. Współczesna baśń o dorastaniu i wydeptywaniu swojej własnej ścieżki wśród rodzinnych oczekiwań. To także poruszająca historia o radzeniu sobie ze stratą bliskich oraz o szukaniu ulgi, nadziei w przeszłości i lokalnych mistycznych tradycjach. 

Buladó przemawia do widzek i widzów głównie dźwiękami i obrazami (dialogi są nieliczne). Może właśnie dlatego to film, który otrzymałyby moim zdaniem nagrodę za najpiękniejsze zdjęcia tegorocznej edycji festiwalu. To zarówno zasługa świetnych aktorów (Tiara Richards 💗), krajobrazów Curaçao, jak i wybitnego operatora kamery Gregga Telussa. Na fanów Buladó czekać będzie wywiad dziennikarki filmowej Anny Tatarskiej z Tiarą (główną aktorką dziecięcą) oraz wyjątkowa pocztówka rozdawana po seansach kinowych.

Koniecznie do obejrzenia w kinach dajcie się zahipnotyzować.

8. MFF Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej. W dniach 25 września – 3 października festiwal odbędzie się stacjonarnie w 20 miastach w Polsce. Następnie od 7 do 24 października program do zobaczenia będzie online.

Bilety na pokazy stacjonarne już do kupienia w kinach. Pełny program 8. MFF Kino Dzieci oraz pojedyncze dostępy i karnety na pokazy online: www.kinodzieci.pl.