fbpx

Sekcje

Konkurs główny

Dla wielbicieli przygód i wypraw w nieznane!

Konkurs główny to największy skarb Kina Dzieci, którym się z Wami dzielimy. W tym roku wybraliśmy dziewięć pełnometrażowych filmów, które będziecie mogli oglądać premierowo – jako pierwsi widzowie w Polsce. Filmy Konkursu głównego to animacje i filmy aktorskie. Każdy z nich jest inny i wyjątkowy, ale łączy je coś wspaniałego. To zaproszenie do wspólnej wyprawy, czasem bliższej, czasem dalszej, ale za każdym razem pełnej przygód i emocji. Dołączcie do jurorów Kina Dzieci i znajdźcie w Konkursie głównym swój ulubiony film, który otrzyma Kwiat Paproci, czyli nagrodę publiczności.

 

Konkurs filmowych odkryć

Dla odkrywców gotowych na nowe filmowe horyzonty!

Konkurs filmowych odkryć pokazuje jak może wyglądać artystyczne kino dla młodych widzów. To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące ważne tematy i skłaniające do wielu refleksji. Ta sekcja wykracza poza wydeptane ścieżki gatunków i prezentuje różnorodność kina dla dzieci. Konkurs składa się  z sześciu filmów pełnometrażowych z różnych stron świata, które partnersko traktują swoich widzów. Polecamy go szczególnie wszystkim młodym filozofkom i filozofom, którzy zastanawiają się kim są i co czują. Filmowe odkrycia czekają.

 

Konkurs krótkich dokumentów

Dla gotowych na poznanie niezwykłych historii, które wydarzyły się naprawdę!

Uwierzcie nam na słowo, że nie ma kina bliższego młodemu widzowi od dobrze zrealizowanego dokumentu. Selekcja 11 poruszających i czułych na swoje otoczenie krótkich metraży, które realizują postulat „nic o nas bez nas”. Poznajcie bohaterów zanurzonych w aktualnych i uniwersalnych problemach współczesnego świata, opowiadających o nim przez pryzmat swoich nadziei, radości i wyzwań. To rówieśnicy naszych widzów, którzy inspirują do działania i chwytają za serce mocniej od najlepszych aktorów.

 

Z nosem w książkach

Dla zaczytanych moli książkowych!

W Kinie Dzieci wszyscy uwielbiamy książki i tak się składa, że filmy często czerpią ze wspaniałych historii, opowiadanych przez pisarki i pisarzy. Zobacz, jak Twoi ulubieni bohaterowie radzą sobie na dużym ekranie. Mamy nadzieję, że będą Cię tak samo (a może nawet jeszcze bardziej) bawić i wzruszać! A może poznasz swojego nowego ulubieńca i po seansie odwiedzisz bibliotekę?

 

Kino Dzieci Gra w zielone

Dla młodych ekologów!

Kino dzieci gra w zielone to wybór filmów aktorskich, animowanych i dokumentalnych, które opowiadają o naturze i o tym, jak – my ludzie – możemy o nią dbać. W filmach pierwszoplanowymi bohaterami będą zwierzęta i międzygatunkowe przyjaźnie, drzewa i kwiaty, warzywa ze szkolnego ogrodu i młodzi ekoaktywiści. W rolę czarnych bohaterów wcielą się natomiast: mikroplastik, pestycydy czy chciwi biznesmeni, wycinający lasy pod swoje nowe inwestycje. To filmowe historie, które uwrażliwiają widzki i widzów na powiązania pomiędzy nami a światem przyrody i pokazują wartość płynącą z naszej odpowiedzialności za planetę.

 

Pocztówka z Belgii

Dla gotowych na kolejną podróż z Kinem Dzieci!

Co roku wybieramy kraj lub region, który w ramach festiwalu poznajemy bliżej. Wędrowaliśmy już wspólnie z Wami przez Kraje Bałtyckie, Norwegię a nawet Indie. W tym roku zapraszamy Was do Belgii! Poznajcie pełne metraże oraz zestawy krótkich animacji, które powstały w ostatnich latach w tym kraju. W ramach sekcji proponujemy najnowsze filmy belgijskie oraz tytuły wielokrotnie nagradzane na dziecięcych festiwalach na całym świecie. Sekcja Pocztówka z Belgii powstała w partnerstwie z Przedstawicielstwem Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich oraz Biurem Walonii-Brukseli w Polsce.

 

Krótkie historie

Dla tych, dla których jedna historia to za mało!

Krótkie historie to selekcja najpiękniejszych krótkich metraży z różnych krańców świata. To zbiór animacji, które zachwycają stroną wizualną, ale i filmów aktorskich z chwytającymi za serce, bliskimi dzieciom, scenariuszami. Krótkie historie to okazja do zobaczenia wielu opowieści połączonych ze sobą wspólnym tematem bądź bohaterem podczas jednego seansu. To krótkie formy, które bawią, wzruszają i iskrzą się kolorami, a przy tym nadają się idealnie na pierwszą wizytę w kinie. Jeden zestaw krótkich metraży to festiwalowe minimum!

 

Panorama europejska

Dla chętnych na wyprawę przez filmową Europę!

Panorama Europejska to zestaw filmów, dzięki którym można udać się na wyprawę po naszym kontynencie. W sekcji znajdują się filmy z Holandii, Norwegii, Francji czy oczywiście Polski. Czekają na Was pełne metraże, które zdobywały ostatnio nagrody i uznanie młodych widzów na europejskich festiwalach filmowych. Wybraliśmy dla Was najciekawsze produkcje, które gwarantują seanse pełne przygód.

 

Panorama światowa

Dla ciekawych świata!

Panorama światowa to sekcja dla prawdziwych podróżników, otwartych na świat. Prezentujemy w niej wybór najciekawszych i wielokrotnie nagradzanych filmów z ubiegłego, festiwalowego sezonu spoza naszego kontynentu. Jakie filmy tworzy się dla młodych widzów w Korei, a jakie w Iranie? Czy bohater z Argentyny może mierzyć się z problemami podobnymi do naszych? Jakie filmy oglądają dzieci na drugim końcu świata? To historie o wszystkim, co nas łączy i sprawia, że mimo setek tysięcy kilometrów jesteśmy sobie bliscy.

 

Klasyka Kina Dzieci

Dla chcących poznać nasze najpiękniejsze filmy!

Klasyka Kina Dzieci zagościła w naszym programie już na stałe. Nasi widzowie rosną z nami, dojrzewają do kolejnych filmowych wyzwań, ale pojawiają się też nowi! Ta sekcja to znak jakości Kina Dzieci w pigułce. Filmy doceniane przez składy jurorskie oraz uwielbiane przez naszych widzów, zawsze aktualne – nie podlegające sile czasu i pozostające z Wami na dłużej. Sami tworzycie tę klasykę.

 

Kino Dzieci o wychowaniu

Film dla dorosłych widzek i widzów

Sekcja pełnometrażowych filmów stworzona z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. To tytuły inspirujące do rozmów o relacjach między dzieckiem a dorosłym, a także między uczniem a nauczycielem. Tym razem pochylimy się także bardziej nad relacją dzieci z przyrodą i porozmawiamy o tym, jak najlepiej wprowadzać je w świat natury i czego właściwie przyroda może nauczyć najmłodszych. Spróbujemy z życiowym dystansem spojrzeć na rodzicielstwo bliskości oraz porozmawiamy o międzypokoleniowej komunikacji i o niezwykłym doświadczeniu bycia mamą i córką. W ramach spotkania dla nauczycieli skoncentrujemy się na tym, jak tworzyć jakościową relację w szkolnej społeczności w codziennej praktyce dydaktycznej, jak przekłada się ona później na zaangażowanie ucznia oraz jak można stale pielęgnować swoje kompetencje wychowawcze. Wszystkim filmom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami i ekspertami.

zobacz wydarzenia specjalne