Razem z Fundacją Sentio mamy supermoc, czyli o sekcji Dużym okiem. Filmy i wydarzenia dla rodziców, opiekunów i nauczycieli
Sekcja Dużym okiem na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci to propozycja dla towarzyszących dzieciom dorosłych. Składa się z trzech pełnometrażowych dokumentów inspirujących do rozmów o relacjach między młodymi a opiekunami, w tym między uczniami a nauczycielami. W programie znajdują się tytuły takie jak: „Młody Platon”, „Instagramowa rodzina” oraz „Podnieść poprzeczkę”. Wszystkim pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami i ekspertami. Partnerem sekcji Dużym okiem jest Fundacja Sentio.
Fotos z filmu „Młody Platon”.
W ramach sekcji Dużym okiem
Już 20 września, we wtorek, o godzinie 18:00 zapraszamy do Kina Muranów na projekcję „Młodego Platona” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath, Irlandia/Wielka Brytania 2021, napisy). Film przedstawia historię uczniów szkoły podstawowej w Irlandii Północnej, którzy z pomocą empatycznego, otwartego nauczyciela i jego zajęć z filozofii uczą się, jak rozwiązywać konflikty bez przemocy i nie bać się stawiania pytań. Podczas wydarzenia panelistki opowiedzą, jak kreatywna edukacja pomaga tworzyć wartościowe i empatyczne więzi w szkolnej społeczności oraz zastanowią się nad rolą nauczyciela. Po seansie odbędzie się spotkanie pt. „SENTIO, czyli czuję. Rozmowa na temat twórczej, uważnej i czułej edukacji na miarę XXI wieku”, w której udział wezmą: Katarzyna Kasia (filozofka, publicystka, wykładowczyni akademicka, prodziekan ASP w Warszawie), Iga Kaźmierczyk (pedagożka, nauczycielka, trenerka, prezeska Fundacji Przestrzeń dla Edukacji), Jaśmina Wójcik (artystka wizualna, animatorka akcji społecznych, profesorka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, redaktorka i założycielka „Gazety Dzieci”) oraz Justyna Suchecka (dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, autorka książki psychoedukacyjnej „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”). Spotkanie poprowadzi Lena Kasperowicz (językoznawczyni i literaturoznawczyni, prezeska Fundacji Sentio na rzecz edukacji dzieci i młodzieży).
Fotos z filmu „Instagramowa rodzina”.
Kolejnym wydarzeniem w ramach sekcji będzie rozmowa pt. „Ucieczka od rzeczywistości czy nowa rzeczywistość? Internetowa codzienność młodego pokolenia” towarzysząca filmowi „Instagramowa rodzina” (reż. Susanne Regina Meures, Szwajcaria 2022, napisy) w dniu 5 października, w środę, o godzinie 18:00 w Kinie Muranów. Film przedstawia życie nastoletniej influencerki – Leonie, która ma ponad milion obserwatorów na Instagramie, a jej codzienność to ciągła praca. Życie dziewczyny kręci się wokół reklamowania coraz to nowszych produktów. Presja ze strony rodziców i życie podporządkowane oczekiwaniom marek oraz fanów rodzi w Leo narastającą frustrację. Gośćmi wydarzenia po seansie będą: dr Karol Jachymek (wykładowca SWPS, ekspert w obszarze kultury młodzieżowej, zmian generacyjnych, komunikacji w nowych mediach i trendów w popkulturze) i Łukasz Wojtasik (ekspert ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie, koordynator programu Dziecko w Sieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę), a spotkanie poprowadzi Paulina Filipowicz (dziennikarka, redaktorka naczelna magazynu online „Ładne Bebe”). Rozmowa będzie okazją do przyjrzenia się współczesnej rodzinie przez pryzmat smartfonowego zwierciadła. Paneliści poruszą temat cyfrowej codzienności współczesnych nastolatków i wyobrażeń dorosłych dotyczących funkcjonowania online młodego pokolenia.
Fotos z filmu „Podnieść poprzeczkę”.
Ostatnie spotkanie, online, pt. „Granica między dziewczęcym a chłopięcym, czyli o wspieraniu dzieci w obliczu stereotypów płci” opublikujemy na naszej festiwalowej platformie 10 października, w poniedziałek, o godzinie 18:00. W rozmowie wokół filmu „Podnieść poprzeczkę” (reż. Guðjón Ragnarsson, Islandia/Finlandia 2021, lektor) wezmą udział: Beata Jewiarz (dziennikarka, aktorka, animatorka kultury) oraz Ula Malko (psycholożka rodzinna, mediatorka, współzałożycielka ośrodka wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce), rozmowę poprowadzi Magda Korczyńska (twórczyni projektu edukacyjnego „Jak wychowywać dziewczynki?”). Podczas wydarzenia gościnie przyjrzą się bliżej stereotypom dotyczącym płci dzieci i wspólnie zastanowią nad tym, jak skutecznie wspierać je w obliczu narzuconych chłopcom oraz dziewczynkom norm.
Warsztaty z artystami
We współpracy ze sponsorem festiwalu – Fundacją Sentio – przygotowaliśmy również trzy autorskie warsztaty kreatywne przeznaczone dla dzieci od 9. roku życia. Już dzisiaj zachęcamy do brania udziału w tych pełnych twórczej energii wydarzeniach:
Stwórz swój komiks, prowadzenie: Daniel Chmielewski – polski autor komiksów i książek dla dzieci, scenarzysta i rysownik.
Kolaże dla przyszłości, prowadzenie: Aleksandra Degórska – redaktor prowadząca portalu Antyradio.pl, twórczyni kolaży.
Narysuj, pomaluj, odbij – warsztaty z projektowania plakatu festiwalu techniką graficzną, prowadzenie: Monika Waraxa – polska malarka, performerka, artystka wideo.
Fot. Alina Metelytsia.
Zapytaj filozofkę
Gdzie mieszka dusza? Czy zwierzęta mają swoje niebo? Czy Bóg istnieje? Kino dzieci wraz z Fundacją Sentio zaprasza festiwalowych widzów do zadawania pytań, które nurtują i zaprzątają głowy młodych widzek i widzów. Odpowiedzi na nie udzieli filozofka, wykładowczyni i publicystka, dr Katarzyna Kasia w serii wideo na kanale Fundacji Sentio. Skrzynki, do których będzie można wrzucić pytania, znajdą się w Kinotece i Kinie Muranów podczas stacjonarnej odsłony festiwalu. Istnieje też możliwość przesyłania pytań na adres mailowy: zapytajfilozofke@fudnacjasentio.pl.
Wizualizacja skrzynki.
Razem mamy supermoc
W Kinie Dzieci zależy nam, aby upowszechniać wartościowe filmy dla młodych odbiorców oraz żeby prezentowane tytuły w przystępny sposób poruszały ważne, aktualne tematy dotyczące młodych widzów. Przyświecająca nam misja łączy nas z Fundacją Sentio, która zajmuje się edukowaniem dzieci i młodzieży, co realizuje, udostępniając wartościowe miniwykłady i kreatywne warsztaty online. Na YouTubie Fundacji odnajdą Państwo bardzo ciekawe cykle poświęcone malarstwu i rzeźbie, które w lekki i przystępny sposób przybliżają kulisy powstania słynnych dzieł sztuki. Teoretyczne spotkania z edukatorkami uzupełnia seria praktycznych zajęć z polskimi artystami i artystkami z obszaru malarstwa, rysunku, grafiki, ceramiki, a także komiksu. W katalogu Fundacji odnajdą Państwo także niezwykle ciekawe materiały na temat fotografii, literatury oraz kina, które zainteresują zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców. Zarówno dla naszego sponsora, jak i dla Kina Dzieci najważniejsza jest otwarta, szczera rozmowa, do której i Państwa serdecznie zapraszamy podczas wspólnych seansów filmów z sekcji Dużym okiem.
Przypominamy, że 9. edycja MFF Kino Dzieci odbędzie się od 24 września do 2 października stacjonarnie w 20 miastach i 29 kinach. Z kolei od 6 do 23 października wybrane filmy z programu dostępne będą online, na specjalnej platformie.
Więcej informacji o MFF Kino Dzieci oraz innych aktywnościach Działu Edukacji SNH: www.kinodzieci.pl.
Serdecznie zachęcamy do obserwowania Fundacji Sentio w mediach społecznościowych:
Facebook:https://www.facebook.com/fundacjasentio/
Instagram: https://www.instagram.com/fundacjasentio/