fbpx
Powrót do listy aktualności

Powrót do przeszłości w Dolinie Muminków. „Pamiętniki Tatusia Muminka” w kinach już od 22 lipca!

„Pamiętniki Tatusia Muminka” to polska koprodukcja na podstawie uwielbianych przez wiele pokoleń książek Tove Jansson. Ta niezwykła opowieść swoją formą nawiązuje do serii „Opowiadania Muminków” wyprodukowanej przez łódzkie studio Se-ma-for. Pozwala to starszym widzom udać się w sentymentalną podróż do przeszłości, a nieco młodszym poznać odmienny od stosowanego dzisiaj sposób animacji lalkowej! To początek historii o Muminkach, jakiego jeszcze nie widzieliście! Film w kinach od 22 lipca.

W odległej krainie leży Dolina Muminków. A jest to urzekające, przyprawiające o zdumienie miejsce, pełne tajemnic i niewiarygodnych zdarzeń! Spokojne wieczory sprzyjają snuciu niebywałych opowieści z przeszłości, a Tatuś Muminka ma ich całkiem sporo. „Pamiętniki Tatusia Muminka” to również tytuł książki autorstwa fińskiej pisarki i ilustratorki Tove Jansson. Nowe wydanie tej powieści ukazało się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia.

Animacja „Pamiętniki Tatusia Muminka” jest nowym filmem twórców „Magicznej zimy Muminków”: producenta Grzegorza Wacławka, scenarzysty i producenta Piotra Szczepanowicza oraz reżyserki Iry Carpelan. Filmowcy kolejny raz postawili na tradycyjną formę tworzenia animacji w duchu łódzkiego studia Se-ma-for i wykorzystanie materiałów z serii filmów lalkowych wyprodukowanych przez Film Polski oraz Jupiter Film w latach 80’, co świetnie współgra z fabułą opowiadającą o młodości Tatusia Muminka. A jest to sentymentalna podróż do początku tych niezwykłych przygód. Gratką dla fanów serii z pewnością będzie to, że w polskiej wersji piosenkę z czołówki filmu śpiewa Katarzyna Łaska, czyli wykonawczyni hitowej piosenki „Mam tę moc” z bajki „Kraina Lodu”!

Polskim koproducentem filmu jest dobrze wszystkim znany Animoon, który w swoim portfolio ma takie tytuły jak: „Przytul mnie”, „Nawet myszy idą do nieba” czy „ACID RAIN”. Realizowane przez Animoon projekty są pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych na całym świecie, rocznie docierając nawet do miliona widzów. Co więcej, filmy tego studia zdobyły do tej pory ponad 100 nagród ostatnio nagrodę Cartoon Movie Tributes dla Producenta Roku. Dystrybutorem „Pamiętników Tatusia Muminka” jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. 

Niesamowita, epicka opowieść, od której wszystko się zaczęło, w kinach już 22 lipca.