fbpx
Powrót do listy aktualności

Marona – psia opowieść w kinach od 10 stycznia

Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który przypomina sobie swoich różnych właścicieli, których bezwarunkowo kochała. Najnowszy film w reżyserii Anki Damian od 10 stycznia 2020 w kinach.

Marona – psia opowieść – plakat

Marona – psia opowieść – zwiastun

Marona – psia opowieść – gdzie gramy?

Kontakt dla mediów

 

Marona – psia opowieść – o filmie

Niewielka suczka Marona trafia w ręce coraz to nowych opiekunów. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata Manole nazywa ją Aną, robotnik Istvan – Sarą, dziewczynka Solange – Maroną. Niestety żaden z domów nie jest na tyle stabilny, by suczka mogła zagościć w nim na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt, jak one od nich?

Za film odpowiada Anca Damian – rumuńska reżyserka, scenarzystka i producentka, która znana jest m.in. z produkcji „Droga na drugą stronę” (2012) oraz „Czarodziejskiej góry” (2015) – pokazywanych i docenianych na wielu międzynarodowych festiwalach. Anca Damian została odznaczona Mirada International Award na Madrid International Film Festival 2018 – New Directors Platform za bycie „twórczynią totalną, prawdziwym przełomem i niekwestionowaną inspiracją dla nowych reżyserów.”

„Marona”, jak mówi Anca Damian, „jest wciągająca i zabawna, gdzieś na styku sztuki wizualnej i muzyki. Kiedy się śmiejemy i płaczemy, w końcu bezwarunkowo odczuwamy miłość i czułość, za którą wszyscy tęsknimy.”

To wizualnie zachwycająca i wzruszająca historia opowiedziana z psiej perspektywy o przywiązaniu, miłości i tym, czym dla psów i ludzi jest szczęście. Ta wyjątkowa forma opowiadania została doceniona przez międzynarodową publiczność. Premiera filmu miała miejsce na najważniejszym festiwalu animacji, francuskim Annecy. „Marona” zdobyła m.in. nominację do Europejskich Nagród Filmowych, została nagrodzona na Bucheon IAFF, Strasbourg European Fantastic FF oraz przez Jury Odkryć 6. MFF Kino Dzieci.

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej umieściła „Maronę – psią opowieść” na liście 32 pełnometrażowych filmów animowanych zgłoszonych do oscarowej rywalizacji. 

Film w kategorii wiekowej 7+, również dla widzów dorosłych.

PREMIERA 10 STYCZNIA 

Marona – psia opowieść – plakat

Marona – psia opowieść – zwiastun

Marona – psia opowieść – gdzie gramy?

Białystok – Forum
BraniewoBOK
BydgoszczOrzeł
BytomBCK
Chodzież – Noteć
Częstochowa – OKF Iluzja
GdyniaGCF
Gorzów Wielkopolski – 60 krzeseł
Kielce – Fenomen
Konin – Oskard
Kraków – KikaKijówMikro, Agrafka,
KrotoszynPrzedwiośnie
Lublin –  Bajka
Łódź – Charlie
ŁowiczFenix
Nowy Sącz – Sokół
Opole – Meduza
PłońskKalejdoskop
Poznań – RialtoMuzaBułgarska 19MaltaCK Zamek
Słupsk – Rejs
Toruń – CSW
Warszawa –  MuranówLunaKinotekaMultimedialna Biblioteka, Kadr, Kultura, U-jazdowski Kino, Świt
Wrocław – KNH, OH Kino
Żywiec – Janosik

Marona – psia opowieść – informacje techniczne
TYTUŁ ORYGINALNY: „L’extraordinaire voyage de Marona”
KRAJ PRODUKCJI: Rumunia, Francja, Belgia
ROK PRODUKCJI: 2019
CZAS TRWANIA: 1h 32 min
WERSJA JĘZYKOWA: polskie napisy/lektor
REŻYSERIA: Anca Damian
SCENARIUSZ ORYGINALNY: Anghel Damian
WEDŁUG POMYSŁU: Anca Damian
KONCEPCJA GRAFIKI I POSTACI: Brecht Evens
TŁA: Gina Thorstensen, Sarah Mazzetti
MUZYKA: Pablo Pico
PRODUCENCI: Anca Damian, Ron Dyens, Tomas Leyers
PRODUKCJA: Aparte Film, Sacrebleu Productions, Minds Meet
PATRONI MEDIALNI: Co Jest Grane 24, Gazeta Wyborcza Stołeczna, Filmweb, Kino, Wysokie Obcasy

WSPÓŁFINANSOWANIE: film współfinansowany przez Program Kreatywna Europa

DYSTRYBUCJA W POLSCE: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

Marona – psia opowieść – pokazy przedpremierowe i specjalne

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza na pokazy przedpremierowe i specjalne „Marony – psiej opowieści”. W kilku kinach odbędą się pokazy, którym towarzyszyć będą spotkania, rozmowy m.in. o psiej i ludzkiej naturze, o szczęściu i odpowiedzialności a także zbiórki na rzecz potrzebujących czworonogów. Lista potwierdzonych wydarzeń poniżej. O kolejnych pokazach będziemy informować.

✔ 18 grudnia 2019, godz: 18:00

Kino Muranów, Warszawa

pokaz przedpremierowy + spotkanie

Informujemy, że z przyczyn losowych w spotkaniu nie będzie mogła uczestniczyć Cveta Dimitrova. Do grona rozmówców, obok Dariusza Gzyry, dołączyli Grzegorz Uzdański oraz Anna Serdiukow. Za zaistniałe zmiany przepraszamy.

Temat: Psie serce w ludzkim świecie. Czego zwierzęta mogą nauczyć nas o „człowieczeństwie”?

O pozornym podziale na „ludzkie” i „zwierzęce”; uczuciach, które przekraczają bariery międzygatunkowe; okrucieństwie wobec najsłabszych przykrytym grubą warstwą szczytnych idei; a także o innych psich i człowieczych sprawach, porozmawiają – przy okazji pokazu „Marony” – Dariusz Gzyra, Grzegorz Uzdański oraz Anna Serdiukow.

Więcej: www.kinomuranow.pl/

✔ 19 grudnia 2019, godz: 19:00

Kino Muza, Poznań

Pokaz przedpremierowy + świąteczna zbiórka dla psów i kotów

Podczas PRZYZWOICIE TANIEGO CZWARTKU ZE ZWIERZĘTAMI MÓWIĄCYMI LUDZKIM GŁOSEM, Kino Muza zaprasza na pokazy wyjątkowych filmów, w których zwierzęta opowiedzą swoje niesamowite historie. W tym dniu również, jeśli macie pewność, że Wasze psiaki się u nas odnajdą, zapraszamy Was do sali kinowej razem z nimi. Szanujemy bardzo koty i ich indywidualizm, dlatego w trosce o ich dobro, prosimy żebyście w czasie Waszej wizyty w kinie, pozwolili im rozrabiać spokojnie w domu.

Kino Muza i Fundacja Radość Psiaka zapraszają także do dołączenia do wielkiej zbiórki przedmiotów dla bezdomnych psów oraz kotów!

Więcej: www.kinomuza.pl 

✔ 9 stycznia 2020, godz. 18:00

Kino Muza, Poznań

pokaz przedpremierowy+spotkanie

Pokaz przedpremierowy w ramach cyklu Animuza – comiesięcznych pokazów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR w Kinie Muza. Pokaz połączony ze spotkaniem. 

Więcej: www.kinomuza.pl

✔ 10-17 stycznia 2020

Kino Nowe Horyzonty, Wrocław

Zapraszamy na pokazy „Marony – psiej opowieści” w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Przez cały tydzień między 10 a 17 stycznia będą odbywały się tam wydarzenia mające na celu wsparcie czworonogów:

– zbiórka karmy w premierowym tygodniu (10-17.01.2020); przekazanie karmy uprawnia do zakupu biletu na dowolny film repertuarowy w cenie biletu klubowego; partnerem akcji jest Fundacja Kultura

– psi hyde park w holu kina, gdzie powstanie galeria pupili naszych najmłodszych widzów

– pokaz dla grup zorganizowanych – czwartek, 16 stycznia, godz. 10:00 – film poprzedzony będzie prelekcją z udziałem osób działających w organizacjach prozwierzęcych nt. odpowiedzialnej adopcji czworonogów; bilety szkolne/grupowe – 12 zł (dla grup zorganizowanych min. 15 os.). Prosimy dokonywać wcześniejszych rezerwacji u specjalisty ds. rezerwacji grupowych: maks.szeptycki@kinonh.pl

– finał zbiórki i psiego tygodnia w piątek 17 stycznia – wieczorny pokaz „Marony – psiej opowieści” połączony z dyskusją z udziałem gości (szczegóły wkrótce).

Więcej: www.kinonh.pl

11 stycznia – 11 lutego 2020
Kino Muranów, Warszawa
Przez miesiąc Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, Kino Muranów oraz Fundacja Zwierzęca Polana będą prowadziły zbiórkę na rzecz czworonożnych podopiecznych Fundacji. Dodatkowo każda złotówka z biletu zakupionego na pokaz „Marony – psiej opowieści” w Kinie Muranów będzie przeznaczona na zwierzęta.
17 stycznia o godz. 18:00 odbędzie się seans „Marony” podczas którego przedstawiciel Zwierzęcej Polany opowie o potrzebach zwierząt, prowadzonej zbiórce oraz działalności Fundacji.
Więcej: www.kinomuranow.pl

Marona – psia opowieść – kontakt dla mediów

Ewa Muszkiet
ewa.muszkiet@nowehoryzonty.pl
tel.: 608 430 487

Materiały dla mediów