fbpx
Powrót do listy aktualności

„Lada dzień” – przejmujący i pełen ciepła film o rodzinie szukającej swojego miejsca na świecie w kinach od 5 listopada!

13-letni Ramin żyje z rodziną w fińskim ośrodku dla uchodźców. Mimo trudnej sytuacji życiowej jego rodzice robią wszystko, by on i jego siostra czuli się jak w normalnym, kochającym domu. Radość spowodowaną  początkiem wakacji przerywa wiadomość, że wniosek rodziny o azyl został odrzucony. Groźba przymusowego powrotu do Iranu budzi w Raminie niepokój, ale jednocześnie sprawia, że docenia każdą przeżywaną chwilę. Wyróżniony podczas ostatniego festiwalu Kino Dzieci obraz „Lada dzień” w kinach od 5 listopada.

To mama nauczyła Ramina dostrzegać piękno prostych rzeczy. Każdy dzień chłopca zaczyna się od jej pełnych czułości pocałunków. Z kolei jego ojciec jest niepoprawnym optymistą. Podnosi wszystkich na duchu, nawet w chwilach największych kryzysów. 

Irańską rodzinę, która zadomowiła się już w Finlandii, scalają codzienne rytuały. Mimo niepewności i widma deportacji, próbują zachować pozytywne nastawienie. Pełne serdeczności, zrozumienia i humoru codzienne relacje domowników zakłócane  są lękiem o przyszłość i oczekiwaniem na kolejne decyzje służb do spraw cudzoziemców. 

W takich warunkach Ramin wchodzi w dorosłość. Poznaje, czym jest prawdziwa przyjaźń, pierwsza impreza i zakochanie, szukanie siebie. Każda chwila jest bezcenna. Oficerowie służby imigracyjnej regularnie odwiedzają szkołę Ramina, żeby zabrać dzieci, których rodziny nie otrzymały prawa do azylu. Czy przyjadą również po niego?

Film swoją polską premierę miał na 8. MFF Kino Dzieci. Jury konkursu filmowych odkryć w składzie: Błażej Hrapkowicz, Adriana Prodeus, Jaśmina Wójcik przyznało tytułowi swoje wyróżnienie. W uzasadnieniu czytamy:

Za pełną życia, optymistyczną i dramatyczną zarazem historię rodziny uchodźców, której udaje się ocalić swój wewnętrzny świat. Za perspektywę dojrzewającego chłopca, w której jest miejsce na wiele różnych emocji, przekonująco i sugestywnie zagranych przez odtwórcę głównej roli.

„Lada dzień” to niesamowicie ciepły i czuły obraz silnej więzi rodzinnej, która sprawia, że możemy czuć się zakorzenieni i bezpieczni niezależnie od miejsca zamieszkania i okoliczności.

Film w kinach od 5 listopada.

Mając na uwadze niezwykle ważną tematykę podejmowaną przez film, zachęcamy do obserwowania i wspierania Fundacji Ocalenie, która prowadzi wiele działań skierowanych zarówno do cudzoziemców mieszkających w Polsce, jak i do Polaków. Aktualnie fundacja prowadzi akcję pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Na co dzień w Warszawie i Łomży fundacja zapewnia bezpłatną specjalistyczną pomoc dla cudzoziemców. Prowadzi warsztaty, szkolenia, kursy językowe i zawodowe m.in. dla służb mundurowych, pracowników administracji, NGO, cudzoziemców, wolontariuszy, studentów, dzieci i młodzieży.

Informacje o filmie:

„Lada dzień”

Tytuł oryginału: „Ensilumi”

Reżyseria: Hamy Ramezan

Kraj i rok produkcji: Finlandia 2020

Czas trwania: 82 min

Wersja językowa: napisy lub lektor

dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

film współfinansowany przez Program Kreatywna Europa

 

Materiały do filmu na FTP: https://c.nowehoryzonty.pl/index.php/s/n07XITMZpMPXdeb