fbpx
Powrót do listy aktualności

Oglądaj filmy w cyklu “Znani z książek” na NH VOD z ponad 30 tytułami filmowymi będącymi adaptacją najlepszej literatury dziecięcej

23 kwietnia, przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To święto ustanowione przez UNESCO w 1995 roku, aktualnie celebrowane na całym świecie, od Nowej Zelandii po Kanadę. Jego celem jest promocja czytelnictwa i edytorstwa oraz ochrona własności intelektualnej prawem autorskim.

Kino Dzieci i książki to duet idealny. Widzowie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci  od lat uwielbiają naszą sekcję “Kino dzieci z nosem w książkach” z bohaterami klasyki i najnowszej literatury przeniesionymi​ na ekran.

W katalogu Kina Dzieci na platformie NH VOD również znajdziemy specjalny cykl tematyczny Znani z książek z ponad 30 tytułami filmowymi będącymi adaptacją najlepszej literatury dziecięcej.

W katalogu dostępne są m.in:

Basia, Basia 2, Basia 3 (4+)

reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2017 i 2019 / ok 50’

Wszystkie trzy zestawy kultowego serialu o przygodach rezolutnej Basi, na podstawie książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Basia to energiczna pięciolatka, która entuzjazmem zaraża domowników i przyjaciół z przedszkola. Perypetie Basi pokazują nam wszystkim jak dziecięca perspektywa i wyobraźnia mogą zmieniać rzeczywistość. Jej zaangażowanie w codzienne zadania zmienia je w przygody wywołujące uśmiech na twarzach zarówno dzieci jak i rodziców.

Każdy odcinek uczy dzieci czegoś o dorosłych, ale i dorosłych czegoś o dzieciach. Serial zabiera nas do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. Twórcy zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. Oglądaj serial Basia, Basia 2, Basia 3.

Tytuły z hitowej serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (6+)

reż. Pontus Klänge, Walter Söderlund i Josephine Bornebusch, Szwecja 2013-2015 i 2018 / ok 81’

Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai (szw. LasseMajas detektivbyrå) to szwedzka seria książek dla dzieci napisanych przez Martina Widmarka, ilustrowanych przez Helenę Willis. Seria opowiada przygody dwójki dzieci – Lassego i Mai, którzy żyją w małym miasteczku Valleby i prowadząc swoje biuro detektywistyczne, pomagają komisarzowi policji rozwiązywać rozmaite zagadki.

Ekranizacje o przygodach młodych detektywów cieszą się ogromną popularnością, podobnie jak dziecięcy bohaterowie, energiczna i przebojowa Maja i będący jej przeciwieństwem nieśmiały Lasse. Oglądaj z nami: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Cienie nad Valleby, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Sekret rodziny von Broms.

Wiking Tappi – zestaw 1, 2 i 3 (4+)

reż. A. P. Morawski, T. Moult–Milewska, M. Kur, M. Cholerek, E. Borysewicz, M. Podolec, K. Zamarło, Ł. Kacprowicz, M. Graj, Polska 2018 / ok 50

Serial animowany Wiking Tappi, to projekt będący adaptacją książek autorstwa Marcin Mortki, które są niezwykle popularne zarówno w Polsce jak i za granicą.

Wiking Tappi to seria opowieści o dzielnym, dobrodusznym wikingu i jego przyjaciołach, które dzieją się w magicznym świecie rodem z folkloru skandynawskiego. Obok Tappiego i jego nieodłącznego druha, psotnego renifera Chichotka, widz ma okazję poznać chociażby wiedźmę Skrzypichę, trolla Gburka, elfkę Świetliczkę, kruka Paplaka, a ponadto smoki, olbrzymy, skrzaty i wiele innych baśniowych postaci. Jak to w bajkach bywa, są one zarówno dobre, jak i złe, ale nawet te, które z początku wydają się czarnymi bohaterami, dzięki pomysłowości Tappiego wkrótce dołączają do grona jego przyjaciół. W ten oto sposób bajki pokazują, że w każdym tkwi dobro, trzeba jedynie umieć je odnaleźć. Oglądaj przygody Wikinga Tappiego zestaw 1, zestaw 2, zestaw 3.

Dzieci z Bullerbyn i Nowe przygody dzieci z Bullerbyn (6+)
reż. Lasse Hallström, Szwecja 1986 i 1987 / ok 90’

Bullerbyn to maleńka wioska w Szwecji składająca się tylko z trzech zagród. Mieszka tam sześcioro dzieci: Lasse, Bosse, Lisa, Olle, Britta i Anna, które dzięki swojej pomysłowości przeżywają na co dzień niesamowite przygody i nigdy się nie nudzą. Każde z nich ma głowę pełną niezwykłych pomysłów na to, jak spędzić wakacje w Bullerbyn – najmniejszej i najsłynniejszej wiosce na świecie. Film jest ekranizacją powieści A. Lindgren o tym samym tytule.

Astrid Lindgren to bez wątpienia najsłynniejsza i najbardziej ceniona autorka książek dla dzieci. Jej dzieła to już ciesząca się niegasnącą popularnością dziecięca klasyka. Te wyjątkowe opowieści przedstawiają zarówno barwne przygody, jak i tematy bardzo poważne i to nie tylko w oczach najmłodszych. “Dzieci z Bullerbyn” ukazują magię dzieciństwa z całą jej beztroską i sielankowością. Oglądaj Dzieci z Bullerbyn i Nowe przygody dzieci z Bullerbyn.

Seria przygód Pettson i Findus (4+)

reż. reż. Ali Samadi Ahadi, Niemcy 2014, 2016, 2018 / 89’

Sympatyczny Pettson mieszka w drewnianym domku na skandynawskiej prowincji. Nieco samotne dni wypełniają mu codziennie zajęcia: łowienie ryb, opieka nad zwierzętami i dbanie o swój dom. Jednak jego monotonne życie wkrótce się odmieni. Pod jego dach trafia niesforny Findus – pełen energii gadający kot w zielonych ogrodniczkach! Krnąbrny kocur przewraca życie Pettsona do góry nogami, a jego codzienność wypełnia się gwarem, śmiechem i przygodami. Szaleństwa Findusa to niemałe wyzwanie dla spokojnego Pettsona. Nagła zmiana i wybryki kota wystawiają ich przyjaźń na próbę. Czy tak różne charaktery się dogadają?

Pettson i Findus to bohaterowie wymyśleni przez Svena Nordqvista, który jest zarówno pisarzem, jak i ilustratorem, a z wykształcenia – architektem. W Niemczech nie trzeba go przedstawiać; jest jednym z najlepiej sprzedających się autorów dla dzieci. Także w krajach skandynawskich jego książki i audiobooki biją rekordy sprzedaży, a zapotrzebowanie na kolejne wydania rosną.

Oglądaj Pettson i Findus – Mały kłopot, wielka przyjaźń, Pettson i Findus – Wielka wyprowadzka, Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka.

Halvdan – prawie wiking (6+)

reż. Gustaf Åkerblom, Szwecja 2018 / 93’

Ciekawski Halvdan, wbrew zaleceniom starszych, zapuszcza się w nieznane tereny i właśnie tam spotyka niezwykłą Meię, córkę króla wrogiej wioski. Mimo absolutnego zakazu bratania się z przeciwnikiem, szybko zostają przyjaciółmi i zaczynają rozumieć, że trwający konflikt nikomu nie służy. Czy uda się pogodzić upartych władców? I co z tym wszystkim ma wspólnego tajny język, zaginiony topór i góry psującego się jedzenia?

Ekranizacja książki autorstwa Martina Widmarka, autora m.in. serii o „Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai”. W maju 2011 roku ogłoszono, że Widmark został uznany za najlepszego pisarza roku 2010 w kategorii 6 +. Był to siódmy rok z rzędu, kiedy dzieci głosowały na jego książki. Oglądaj Halvdan – prawie wiking.

Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele (4+)
reż. Arne Lindtner Næss, Norwegia 2013 / 81’

Kacper właśnie przeprowadził się z rodziną do nowego domu i pełen obaw czeka na początek nauki w przedszkolu. Pierwszą osobą, którą tam poznaje, jest Emma, która niedługo będzie świętować swoje piąte urodziny.

Kacper i Emma oraz ich pluszowi towarzysze – Leo i Pani Królik – spędzają ze sobą każdą wolną chwilę, a dzięki wspólnym przygodom dowiadują się, czym jest przyjaźń. Kacper i Emma to przeplatana piosenkami i animowanymi fragmentami opowieść o przyjaźni i o trudnościach związanych z życiem pięciolatków.

Film jest ekranizacją bestsellerowej w Norwegii książki autorstwa Tor Åge Bringsværd i Anne G. Holt (ponad milion sprzedanych w Norwegii egzemplarzy!). Pełne ciepła i pięknie ilustrowane książki, adresowane są zarówno do chłopców, jak i do dziewczynek. Oglądaj Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele.

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (7+),
reż. Lorenzo Mattotti, Francja, Włochy 2019 / 81’

Dawno, dawno temu, kiedy Sycylię zamieszkiwały dostojne niedźwiedzie… to klasyczny początek przewrotnej i intrygującej animowanej baśni o istnieniu odmiennych od siebie światów, poszukiwaniu tożsamości oraz potędze miłości i władzy.

Początkiem niezwykłej przygody jest zaginięcie królewskiego syna. Targany tęsknotą Leoncjo, władca sycylijskich niedźwiedzi, wyrusza wraz z poddanymi do krainy człowieka w poszukiwaniu księcia. Dobre intencje władcy zostają jednak mylnie odebrane przez ludzi, którzy – kierowani żądzą władzy i chciwością – atakują przybyszów. Czy te dwa światy da się ze sobą pogodzić? W krainie pełnej magicznych postaci, gdzie wszystko jest możliwe zaczyna się walka o miłość, wpływy i władzę.

Podstawą do powstania animacji była książka Dina Buzzatiego. Oryginalne rysunki stworzone przez autora do książki pojawiają się też w filmie, oddając hołd uwielbianemu włoskiemu pisarzowi. Książka adresowana głównie do dzieci, szybko znalazła rzeszę fanów również wśród dorosłych, a to dzięki gorzkiemu humorowi i głębszej warstwie opowieści komentującej społeczeństwo dwudziestego wieku. Oglądaj animację.