fbpx
Powrót do listy aktualności

Kino Dzieci i Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Uwielbiamy przenosić się w świat książkowych przygód i uwielbiamy oglądać bohaterki i bohaterów w filmowych adaptacjach! W tym roku, z okazji święta miłośników literatury (23 kwietnia), Kino Dzieci zaprasza do oglądania filmowych adaptacji klasyków międzynarodowej literatury dziecięcej na platformie NH VOD. 

W cyklu „Znani z książek” już teraz dostępnych jest ponad 30 tytułów, które idealnie nadają się do oglądania w rodzinnym gronie. Czego uczą nas ulubieni bohaterowie? Czy w świecie pełnym superbohaterów można jeszcze mieć „humorek w paski”? A może ludzkie słabości naszych ulubieńców są właśnie tym, za co kochamy ich najbardziej? 

Basia 

Jedyna taka bohaterka w całej galaktyce. Basia nie zawsze robi to, czego rodzice czy otoczenie od niej oczekują. Jak każdy z nas mierzy się z różnymi emocjami: wybuchami złości, falami radości czy smutku. Tak jak inne dzieci jest uparta i mówi dokładnie to, co podpowiada jej kilkuletnie serducho. Znaki rozpoznawcze Basi to bluza i humor w paski oraz ulubiony pluszak Misiek Zdzisiek. 

No i wspomnieć trzeba także, że Basia lubi żelki. I czekoladę. I ciastka. I bardzo żałuje, że nie może ich jeść codziennie.

Jak dotąd powstały trzy zestawy odcinków o przygodach rezolutnej Basi, wszystkie na podstawie opowiadań Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. Książki wydaje HarperCollins Polska (dawniej Egmont). Twórcy serialu z Grupy Smacznego zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. Na NH VOD dostępne są wszystkie części serialu „Basia”. 

Lasse i Maja 

Nieustraszeni detektywi, dla których nie ma zagadek tak skomplikowanych, by nie dało się ich rozwiązać. Choć Lasee i Maja chodzą do jednej klasy, ich ścieżki nie od razu się spotykają. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lassego. Dopiero tajemnicze zaginięcie księgi Hammarabi sprawia, że dzieci łączą siły, by odnaleźć prawdziwego złodzieja.

Lasse i Maja to inteligentny, odważny i ciekawy świata duet. Dzięki kreatywności, wyobraźni i pozytywnemu nastawieniu potrafią znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Lasse i Maja są głównymi bohaterami serii stworzonej przez Martina Widmarka, której zarówno książkowa, jak i filmowa odsłona bije rekordy popularności na całym świecie. W Polsce książkową serię publikuje Wydawnictwo Zakamarki. 

W cyklu „Znani z książek” na NH VOD dostępne są aż cztery części ich przygód.

Halvdan – prawie wiking

Czy Halvdan jest wikingiem? No, prawie! Chłopiec jest nieustraszony, waleczny i – aby zostać wielkim wojownikiem – odważnie stawia czoła przeciwnościom losu, brakowi przyjaciół, trwającemu w nieskończoność konfliktowi z wioską po drugiej stronie zniszczonego mostu. Do tego musi zmierzyć z fizycznym defektem, który jest powodem do żartów ze strony rówieśników. To także bohater ciekawy świata, który pragnie rozwiązywać wszystkie problemy, z jakimi borykają się dorośli w jego świecie.

Halvdan to kolejny bohater, którego powołał do życia Martin Wildmark. Seria o Halvdanie i jego przygodach publikowana jest w Polsce przez wydawnictwo Mamania.

Filonek Bezogonek

Uroczego Filonka po prostu nie da się nie lubić. Choć przez brak ogonka inne kocięta nie były dla niego szczególnie miłe, to jego pojawienie się w domu Birgitty sprawiło wszystkim wielką radość. 

Jednak Filonek, jak każdy kot, chodzi własnymi ścieżkami i pewnego dnia gubi się w lesie. Wędrówka prowadzi go do wielkiego miasta, gdzie poznaje całą zgraję kolorowych postaci. W efekcie mały urwisek pomoże miejskim kotom w tarapatach, zostanie gwiazdą estrady, a nawet pozna uroczą Maję i stanie oko w oko z gangiem psów!

Postać Filonka stworzył szwedzki radiowiec i autor książek dla dzieci Gösta Knutsson. Na początku powstała audycja radiowa na temat uroczego kotka bez ogonka, który przeżywa barwne przygody w Uppsali. Rok później, w 1939 roku, wydano pierwszą książkę z serii o Filonku Bezogonku. W Polsce książki o przygodach Filonka publikuje od lat 60. Wydawnictwo „Nasza Księgarnia”. Cieszą się one zainteresowaniem młodych czytelników również dziś.

Katalog Kina Dzieci z cyklem „Znani z książek” dostępny na NH VOD pod adresem www.nowehoryzonty.pl/kinodzieci