Powrót do listy aktualności

Kamila Tomkiel-Skowrońska – dyrektorka Festiwalu Filmowego Kino Dzieci poleca filmy nadchodzącej edycji!

Szczęściara (9+), czyli najsilniejsza dziewczynka na świecie

Warkocze w kolorze marchewki i uśmiech otoczony piegami. Pippi Långstrump! Na takim skojarzeniu na pewno zależało twórcom „Szczęściary”. Wszyscy wiedzą, że Pippi to najsilniejsza dziewczynka na świecie, radosna i lubiąca stawiać wszystko do góry nogami. Dokładnie taka jest tytułowa szczęściara, czyli Candice Phee. W ramach szkolnego zadania musi znaleźć własną definicję szczęścia. Kiedy jej rodzina przechodzi trudne chwile, w jej domu już nawet się nie rozmawia, a ludziom dookoła wydaje się, że jej pomysły są zbyt szalone, ona zawalczy o to, by wszystko znów było dobrze. Czy jej się uda? A czego można się spodziewać po najsilniejszej dziewczynce na świecie? Pełen uroku, abstrakcyjnego poczucia humoru i ciepła film, który przywędrował do Konkursu głównego Kina Dzieci aż z Australii.

Moja opowieść (9+) w drodze przez Anatolię

W pewien upalny dzień trójka przyjaciół wyrusza nad jezioro. Tylko tyle i aż tyle… „Moja opowieść” to film kameralny i jednocześnie pełen przestrzeni. Zrobiony z wyczuciem, wrażliwością, spokojem i świadomością tego, że zarówno bohaterowie, jak i widzowie są dziećmi i nie muszą udawać dorosłych, aby ruszyć w taką podróż. Wręcz przeciwnie, gdyby byli dorośli, cały czar by prysł i ta podróż prawdopodobnie by się nie odbyła. Kino drogi z Konkursu filmowych odkryć. W tym przypadku na odkrycie czeka wiele piękna – od krajobrazów Anatolii, przez tak potrzebną dziś niespieszność, po wagę relacji, jakie buduje się z rówieśnikami.

Wszyscy za jednego (9+) z historią w tle

Greta jest odważna, uparta i silna. Marzy o przygodach muszkieterów i najchętniej przeniosłaby się w ich czasy. Jej codzienność jest zupełnie inna. To zima 1942 roku, Norwegia. Na drodze Grety niespodziewanie pojawiają się Sara i Daniel – rodzeństwo, które aby ocalić życie, musi przedostać się do Szwecji. Jak mawiają muszkieterowie: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Przygody z książek, w których zaczytuje się Greta, w jednej chwili zastąpi bardzo trudna rzeczywistość. Dzieci wyruszą we wspólną drogę, która będzie walką o siebie nawzajem. Film z Konkursu głównego Kina Dzieci, który trzyma w emocjach, wzrusza i przede wszystkim przypomina, że nikt nie ma prawa dzielić ludzi na lepszych i gorszych.

Najwspanialsza rzecz (6+) dla prawdziwych wynalazców (ze specjalną dedykacją dla mojego 7-letniego konstruktora wspaniałych rzeczy)

Bardzo trudno jest wpaść na najwspanialszy pomysł, potem wykonać najwspanialszy projekt i na końcu zrealizować go najwspanialej, jak się potrafi. Bohaterka tego krótkiego metrażu wie o tym bardzo dobrze. Gdy dostaje od mamy – architektki zestaw narzędzi, od razu bierze się do roboty, ale praca jest ciężka, a efekty nie tak spektakularne, jak sobie zaplanowała. A może warto wykonać wiele prób, aby dojść do czegoś wyjątkowego? Adaptacja picture booka „The Most Magnificent Thing” Ashley Spires. Zabawna opowieść o tym, że warto wiele razy próbować i nie tracić wiary, że w końcu powstanie najwspanialsza rzecz.

A co, jeśli Tata już biegnie? (4+)

Mateusz zostaje sam w przedszkolu. Ma jednak pewne obawy. A co, jeśli tacie zepsuje się samochód i nie dotrze na czas, by go odebrać? Tak zaczyna się seria wspaniałych pytań i jeszcze wspanialszych odpowiedzi. Im bardziej podchwytliwe pytanie syna, tym bardziej szalona odpowiedź taty, który jest gotów pokonać wszelkie przeszkody. A co, jeśli przyjedzie na wielkim, czerwonym traktorze? A co, jeśli na grzbiecie brzuchatego niedźwiedzia? A co, jeśli na skrzydłach ziejącego ogniem smoka? Wyobraźnia tej dwójki nie ma granic. I o ile w wyobraźnię dziecka nikt wątpić nie powinien, o tyle dorosły staje tu na wysokości zadania. Podobną próbę stu pytań dziennie przejdzie każdy, kto spotka na swojej drodze przedszkolaka. Warto się więc zainspirować. Krótki metraż oparty na książce Nadine Brun-Cosme wydanej w Polsce pod tym samym tytułem.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.