fbpx

Jury Konkursu krótkich dokumentów

Katarzyna Stoparczyk

 

Dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Mistrzyni rozmowy. W Polskim Radiu stworzyła kultowe audycje m. in. „Dzieci wiedzą lepiej” i „Myślidziecka 3/5/7”, a we współpracy z Wojciechem Mannem format telewizyjny pt. „Duże Dzieci”.

Ostatnio na bazie jej autorskiej audycji „Myślidziecka 3/5/7” ukazała się książka pt. „Jak mieć w życiu frajdę”. Ambasadorka Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom i Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Kuratorka sceny dziecięcej i młodzieżowej Festiwalu Stolica Języka Polskiego. Jurorka Konkursu „Świat Przyjazny Dziecku” Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Członkini Prezydium Kapituły Nagrody im. Janusza Korczaka. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, statuetkami Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za audycję „Zagadkowa niedziela”, jak również prestiżowym tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.

 

Maciej Cuske

 

Urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą, oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową, miejsce dla młodych filmowców przy MCK w Bydgoszczy. Prowadzi zajęcia również w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, “Biała Kobra” na Festiwalu “Człowiek w zagrożeniu” w Łodzi, “Złoty Zamek” na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej “Orzeł”, Najlepszy reżyser 2021 na West Lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek Polskiej Akademii Filmowej, w 2020 r. nominowany do Paszportu Polityki.

 

Agnieszka Rostropowicz – Rutkowska

 

Specjalistka ds. promocji i strategii festiwalowych, producentka. Pracuje zarówno z projektami polskimi jak i międzynarodowymi. W 2015 roku była częścią zespołu prowadzącego kampanię oscarową dla filmu „Joanna” Anety Kopacz, który zdobył Nominację w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny. Pracuje zarówno z projektami dokumentalnymi, jak i fabularnymi jako niezależna producentka, ostatnio m.in. z „Pisklakami” Lidii Dudy, „Lombardem” Łukasza Kowalskiego, „Symfonią Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik, czy z fabularnym projektem Darii Woszek „Maryjki”.