Powrót do listy aktualności

Joanna Żak – programerka MFF Kino Dzieci poleca filmy nadchodzącej edycji!

fot. Filip Basara

BORI 9+ – Bori pokazuje nam świat z zupełnie nowej perspektywy. Wychowuje się w niesłyszącej rodzinie, ale jako jedyna słyszy. Ten przywilej wcale jej nie cieszy, bo sprawia, że czuje się wyobcowana, inna od swoich bliskich. To opowieść o trudzie jakim może być samoakceptacja, ale także o bezwarunkowej miłości, unoszącej się ponad ludzkimi sprawnościami.

BORIYA 7+ – Ta animacja to małe arcydzieło. Krótka opowieść o ogromnej mocy zatrzymania nas na chwilę, tu i teraz. Podczas, gdy wszyscy wokół są zajęci, Boriya zdaje się nudzić. Ale zanurzając się w tę sielską scenerię, otwiera siebie i nas na spokój codzienności. Wspólnie odkrywamy jak fajnie jest po prostu się snuć, odczuwać ciepłe promienie słońca i podmuchy wiatru. Pokazowi filmu towarzyszyć będzie spotkanie z uważnością z Aurelią Szokal-Egierd, założycielką Akademii Żabki

CZY UMIESZ GWIZDAĆ, JOANNO? 6+ – Piękna opowieść o relacjach budowanych na drobnostkach, na przeżywanych wspólnie małych przygodach. Także o tym, ile starsi i młodsi mogą się od siebie nauczyć i jak bardzo siebie potrzebują. Film, oparty na książce Ulfa Starka, w każde święta Bożego Narodzenia jest emitowany w szwedzkiej telewizji.

METAMORFOZA MOTYLA 6+ – Wszyscy słyszeliśmy o Georges’u Mélièsie, braciach Lumière i Charlesie Chaplinie, a tymczasem kino nieme ma jeszcze sporo nazwisk do zaoferowania. Gaston Velle, reżyser tej filmowej miniatury, to moje małe odkrycie i dowód na to, że kino nieme nieustannie zachwyca. Przekonajcie się sami jak pomysłowo zobrazował narodziny motyla. Film pokażemy w zestawie Kino nieme z muzyką na żywo wykonywaną przez Natalię Czekałę (fortepian, syntezator i głos) i Krzysztofa Guzewicza (instrumenty perkusyjne, handpany i elektronika).

SZCZĘŚCIARA 9+ – Candice jest wulkanem energii, dobry duchem, wspaniałą dziewczyną. Los nie oszczędza jej rodziny, ale ona wytrwale walczy o swoich bliskich. Podziwiam ją i bardzo się cieszę, że możemy podzielić się jej historią z naszymi widzami. Polecam wszystkim miłośnikom stylu Wesa Andersona i kolorowego, nieustraszonego świata Pippi Pończoszanki.   

TEOFRASTUS 7+ – To film, dla tych, którzy czekali na kocią wersję Marony – psiej opowieści. Wprawdzie tę historię obserwujemy tylko 15 minut, ale to wystarczy żeby wzruszył nas los kota Teofrastusa i jego poszukiwań swojego miejsca na świecie. Teofrastus to też zaproszenie ode mnie do zestawów filmów krótkometrażowych z sekcji Nad bałtykiem – filmy z Litwy, Łotwy i Estonii.

7. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci odbędzie się w dn. 26.09-4.10.2020. Zapraszamy naszych widzów na seanse w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i 17 innych miastach. Po raz pierwszy Kino Dzieci odbędzie się w formule hybrydowej – poza pokazami na salach kinowych większość filmów dostępna będzie także online.