fbpx

Indie w kinie Praha podczas Kina Dzieci

W niedzielę 30 września zapraszamy do kina Praha, gdzie wspólnie z Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu oraz Polskim Stowarzyszeniem Carrom przygotowaliśmy indyjskie atrakcje, towarzyszące prezentowanej w tym roku sekcji filmowej „Namaste – kino Indii”.

Tradycyjne stroje

Od 9:30 do 14:00 w kinie Praha będzie można podziwiać przykłady tradycyjnych strojów indyjskich.

O godz. 12:15 zapraszamy na krótkie (ok. 20 minut), poświęcone im spotkanie w holu kina na I piętrze.

Jaki kolor ma tradycyjna suknia ślubna w Indiach? Dlaczego panowie noszą turbany na głowie? W co ubierają się dzieci do szkoły? Krótkie spotkanie poświęcone tradycyjnym indyjskim strojom poprowadzi Paulina Nowakowska ‒ indolożka, zafascynowana Indiami już od wielu lat, pomysłodawczyni projektu Centrum Kultury Indyjskiej i Sportu, a od czasu pierwszej podróży do Indii oczarowana indyjską modą. Podczas spotkania odbędzie się pokaz wiązania sari, czyli jak z długiego pasma materiału stworzyć sukienkę bez użycia igły i nitki. Będzie można także obejrzeć inne indyjskie tradycyjne ubrania, które na co dzień i od święta noszą mieszkańcy Indii.

Carrom

Carrom [czyt. karom] to gra bilardowa rozgrywana na kwadratowej specjalnej planszy z czterema łuzami, znajdującymi się na rogach. Gracze z pomocą tzw. strikera mają za zadanie wbijać małe drewniane krążki do łuz. Kto wbije swoje krążki jako pierwszy, ten zdobywa punkty. W carrom można grać w 2 lub 4 osoby. Co 4 lata rozgrywane są Mistrzostwa Świata w tej dyscyplinie, a co roku Mistrzostwa Europy. Carrom to trening zręczności, skupienia i logicznego myślenia. Doskonała pasja zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.

Polskie Stowarzyszenie Carrom to organizacja działająca w Polsce od blisko 10 lat. Stowarzyszenie zajmuje się popularyzacją carrom w Polsce. Carrom, najbardziej popularny w Azji, a szczególnie w Indiach i na Sri Lance, staje się coraz bardziej rozpoznawalny również w Polsce.

Widzowie Festiwalu Filmowego Kino Dzieci będą mieli okazję poznać podstawy carrom i spróbować swoich sił w tej grze od godz. 9.30 do 14.00.