fbpx
Powrót do listy aktualności

Children Kinofest, czyli ukraiński festiwal filmów dla dzieci i młodzieży. W bezpłatnej wersji online na terenie Ukrainy oraz Polski!

Kino Dzieci ma wielką przyjemność przedstawić 9. edycję ukraińskiego festiwalu filmów dla dzieci i młodzieży! Children Kinofest bo to właśnie o nim mowa tym razem odbędzie się w wersji online, od 3 do 12 czerwca. Tytuły z programu będzie można oglądać bezpłatnie na terenie Ukrainy oraz Polski. Poniżej przedstawiamy plakat oraz prezentujemy program wydarzenia. Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty stał się partnerem tego przedsięwzięcia. Czy jesteście gotowi na odkrywanie nowych i ważnych filmów dla rodzin z Ukrainy? Zachęcamy do dzielenia się informacją o festiwalu! Przekażmy ją dalej! 

Nieprzerwanie od 9 lat, po ostatnim szkolnym dzwonku w Ukrainie, rozpoczyna się festiwal Children Kinofest. W tym roku nie może być inaczej! Aby zapewnić możliwość korzystania z oferty wydarzenia ukraińskim dzieciom i ich opiekunom mieszkającym teraz w Polsce, odbędzie się on w formie online. Filmy z programu będzie można oglądać bezpłatnie na stronie: online.childrenkinofest.com. W 2022 roku przypada 65. rocznica emisji pierwszego odcinka serialu animowanego „Krecik”. Stąd nawiązanie do tej serii na tegorocznym plakacie. Tytułowa postać czeskiego hitu wraz z Myszką, Jeżem i Zającem chowają się pod ukraińską flagą, którą trzyma sowa Charlie – symbol festiwalu. Przedstawiona scena nawiązuje do słynnego muralu artysty ulicznego Chemisa, stworzonego na rzecz Ukrainy w Pradze (w oryginalnym dziele znane postacie z bajek są chowane przez dziewczynkę pod ukraińską flagą).

Kadr z animacji „Princesse Dragon”

W programie konkursowym 9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Children Kinofest, skierowanym do młodej, ukraińskiej widowni, tradycyjnie znalazły się najnowsze filmy europejskie oraz klasyki światowego kina. Festiwal otworzy francuska animacja fantasy „Princesse Dragon”. Jej główną bohaterką jest dziewczynka, która wychowała się w rodzinie smoków. Kiedy bohaterka wreszcie trafia do świata ludzi, nie potrafi się w nim odnaleźć. Film będzie można obejrzeć tylko przez pierwsze trzy dni festiwalu – od 3 do 5 czerwca. Ukrainę w konkursie reprezentować będzie z kolei „Infernal Guidon, or Cossack Christmas”. Tytuł ten zrealizowany został na podstawie bajki, napisanej przez Saszko Lirnyka, i opowiada o przygodach Kozaka, który próbuje wydostać się z piekieł. Ta rodzima festiwalowi Children Kinofest produkcja poszczycić się może nagrodą publiczności Ukraińskiej Akademii Filmowej zwaną „Złotą Dzygą” oraz nagrodą Łesi Ukrainki otrzymaną za scenariusz.

Do programu włączony został również tytuł „Nelly Rapp – Monsteragent”. To szwedzka produkcja z konkursu Berlinale Generation. Film przedstawia młodym widzom ekscytujące przygody 10-letniej dziewczynki. Akcja rozgrywa się w rezydencji pełnej potworów. Warto wspomnieć również fantastyczną przygodę „Capitana Nova”! A jest to narracja o podróżach w czasie i ratowaniu świata przed katastrofą ekologiczną. Na największym międzynarodowym festiwalu filmów dla dzieci Cinekid (Holandia) film ten stał się prawdziwym hitem, zdobywając aż cztery nominacje! W repertuarze Children Kinofest znalazły się również komedie: austriacko-niemiecki film „Tales of Franz” oraz belgijsko-holandersko-niemiecka koprodukcja „My Dad Is a Sausage”.

Kadr z filmu „Capitan Nova”

Z okazji 65. rocznicy powstania słynnego czeskiego serialu animowanego „Krecik” Children Kinofest pokaże – poza konkursem – specjalny wybór odcinków tej kultowej serii. Warto wspomnieć, że w ramach festiwalu zaprezentowany zostanie także ubiegłoroczny zwycięzca – tytuł „Poly”. Tradycyjnie, w ramach Children Kinofest, odbędzie się Konkurs filmów krótkometrażowych stworzonych przez samych młodych twórców. Na zwycięzców czekają nagrody – od 4 do 15 tys. hrywien. Serdecznie zapraszamy na 9. Children Kinofest, który  odbędzie się w dniach 3–12 czerwca 2022 roku dla widzów z Ukrainy i Polski. 

 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na: