fbpx

„Basia” w kinach

BASIA_model_1

 

O serialu
Twórcy i ambasadorzy o Basi
Materiały dydaktyczne
Dla prasy

 

O SERIALU

Basia – bohaterka znana z książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak – wreszcie na dużym ekranie. Skrzące się humorem i urzekające wnikliwym spojrzeniem przygody pięcioletniej dziewczynki i jej przyjaciół pokazują świat bliski każdej rodzinie.

Basia ma 5 lat i tak zwany charakterek. Mieszka w mieście z rodzicami, dwójką braci, żółwiem Kajetanem i pluszowym przyjacielem Miśkiem Zdziśkiem. Czasami Basia, jak każdy przedszkolak, napotyka wielkie problemy, z którymi musi sobie poradzić.

14 kwietnia „Basia” zawitała na ekranach kin w całej Polsce (w tym do kin sieci Helios i Multikino). Cztery odcinki serialu „Basia” wyprodukowanego przez Grupę Smacznego miały swoją festiwalową odsłonę podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci w Warszawie i Wrocławiu, gdzie okazały się prawdziwą rewelacją. Do zestawu został włączony nigdzie wcześniej nie prezentowany odcinek pt. „Basia i nowy braciszek”.CHAR_BASIADRESS_009_DIRT_1

„Basia” – odcinki w zestawie kinowym:
„Basia i upał w zoo”; „Basia i Anielka”; „Basia i nowy braciszek” (premiera); „Basia i biwak”; „Basia i dziadkowie”
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz
Polska, 2018, 50′; kategoria wiekowa 4+
Produkcja: Grupa Smacznego, Muzyczne Studio Produkcyjne SPOT, Studio Miniatur Filmowych, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Evergreen Entertainment
Seria dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dystrybucja: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
premiera: 14 kwietnia 2018

Wszystkie przygody książkowej Basi znajdziesz na stronie.

Patroni medialni:
TVP ABC, Wirtualna Polska, Co jest grane 24, Nasze Miasto, Sens, Zwierciadło.pl, Dziecko, Qlturka, Egaga, Ładne Bebe, Radio Kolor, Radio Poznań, Radio Ram

intro1

„Basia” to adaptacja pięciu książek z kultowej już serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak (więcej informacji o serii książek na stronie).

Reżyserzy serialu, Marcin Wasilewski i Łukasz Kacprowicz, zachowali styl rysunków i poczucie humoru tak charakterystyczne dla książek o Basi. Pokazują w nim świat z perspektywy pełnej ciekawości pięciolatki, dla której wyprawa do zoo, biwak, dzień w przedszkolu, a nawet pobyt w domu z katarem są początkiem niezwykłej przygody. Każdy z prezentowanych pięciu odcinków zaprasza widzów do radosnego świata dziewczynki, która codziennie uczy się czegoś nowego. A to dopiero początek serii, która ma liczyć 13 odcinków.

4_16_1

Za produkcję „Basi” odpowiada Grupa Smacznego – jedno z najbardziej aktywnych i innowacyjnych studiów animacji w Polsce. Działa od ponad 12 lat i specjalizuje się w animacji 2D. Studio zatrudnia ponad 30 artystów: reżyserów, animatorów, ilustratorów, montażystów, kompozytorów muzyki, etc. Oryginalne projekty Grupy Smacznego, takie jak serie „Mami Fatale” i „Grand Banda” są wysoko cenione na europejskim rynku, a artystyczne filmy krótkometrażowe – m. in. „Lost Senses” zdobywają nagrody na światowych festiwalach. Grupa Smacznego znalazła się wśród finalistów europejskiej nagrody Producent Roku 2016.

 

TWÓRCY I AMBASADORZY O BASI

Maria Seweryn, ambasadorka „Basi” w kinach, która m.in. użyczyła swojego głosu w audiobookach serii, tak opisuje fenomen „Basi”:
– Basia jest jedną z tych postaci, które mogą towarzyszyć nam latami, z którymi dzieci naprawdę się identyfikują. Basia nie jest zbyt naiwna, jest bystra i zadaje pytania, które nurtują najmłodszych. Każda część z serii była u mnie w domu i zapraszała nas do rozmowy. Nie byłoby tak, gdyby dzieci nie czuły, że Basia jest im bliska. Dlatego cieszę się, że doczekała się ekranizacji.

O ekranizacji pozytywnie wypowiada się pisarka Zofia Stanecka, autorka „Basi”, współautorka scenariusza i dialogów serialu:

‒ Byłam bardzo ciekawa tego, czy animacja uchwyci charakter Basi. Myślę, że Basia filmowa jest bliska Basi książkowej, co niezmiernie mnie cieszy. Od samego początku twórcy filmu odnosili się z wielkim szacunkiem do naszej pracy i dali nam ‒ mnie, Mariannie Oklejak i Dorocie Nowackiej, która odpowiada za opracowanie graficzne serii, prawo do czuwania nad integralnością projektu.

O niezwykłym przeobrażeniu ilustracji książkowej w animację opowiada ilustratorka „Basi” Marianna Oklejak, odpowiadająca za koncepcję teł, rekwizytów i postaci w serialu:

Zależało nam na tym, by plastycznie Basia była jak najbliższa książkowemu pierwowzorowi, to wymagało wypracowania jasnego stylu i przekazywałam animatorom niezliczone uwagi. Jestem wdzięczna, że wysłuchiwano mnie z taką cierpliwością. Jestem zadowolona, że Basia tak zgrabnie się porusza, ma żywą mimikę. Poza tym zaskakuje mnie cały czas i muszę się do niej jeszcze przyzwyczajać, bo to zupełnie nowy rozdział. Już nie ja sama ją kształtuję, to kolejny etap „wypuszczania dziecka w świat”.

TREES

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE

Do filmów o Basi przygotowaliśmy specjalne materiały dydaktyczne do wykorzystania przez rodziców i opiekunów grup przedszkolnych. To pomoc dla wszystkich tych, którzy szukają sposobów na urozmaicenie zajęć z przedszkolakami i inspiracji do rozmów ze swoimi podopiecznymi.

Materiały można pobrać i wykorzystać na zajęciach w przedszkolu oraz w domu.

BASIA analiza psychologiczna

Propozycja aktywności do filmu BASIA – materiał dodatkowy

thumbnail4

DLA PRASY

Kontakt dla prasyplakat_basia2
Ewa Muszkiet
ewa.muszkiet@nowehoryzonty.pl
t: 608 430 487

Plakat, pressbook i inne materiały graficzne do pobrania tutaj.