Twórcy i ambasadorzy o BASI

Maria Seweryn, ambasadorka „Basi” w kinach, która m.in. użyczyła swojego głosu w audiobookach serii, tak opisuje fenomen „Basi”:
– Basia jest jedną z tych postaci, które mogą towarzyszyć nam latami, z którymi dzieci naprawdę się identyfikują. Basia nie jest zbyt naiwna, jest bystra i zadaje pytania, które nurtują najmłodszych. Każda część z serii była u mnie w domu i zapraszała nas do rozmowy. Nie byłoby tak, gdyby dzieci nie czuły, że Basia jest im bliska. Dlatego cieszę się, że doczekała się ekranizacji.

O ekranizacji pozytywnie wypowiada się pisarka Zofia Stanecka, autorka „Basi”, współautorka scenariusza i dialogów serialu:

‒ Byłam bardzo ciekawa tego, czy animacja uchwyci charakter Basi. Myślę, że Basia filmowa jest bliska Basi książkowej, co niezmiernie mnie cieszy. Od samego początku twórcy filmu odnosili się z wielkim szacunkiem do naszej pracy i dali nam ‒ mnie, Mariannie Oklejak i Dorocie Nowackiej, która odpowiada za opracowanie graficzne serii, prawo do czuwania nad integralnością projektu.

O niezwykłym przeobrażeniu ilustracji książkowej w animację opowiada ilustratorka „Basi” Marianna Oklejak, odpowiadająca za koncepcję teł, rekwizytów i postaci w serialu:

Zależało nam na tym, by plastycznie Basia była jak najbliższa książkowemu pierwowzorowi, to wymagało wypracowania jasnego stylu i przekazywałam animatorom niezliczone uwagi. Jestem wdzięczna, że wysłuchiwano mnie z taką cierpliwością. Jestem zadowolona, że Basia tak zgrabnie się porusza, ma żywą mimikę. Poza tym zaskakuje mnie cały czas i muszę się do niej jeszcze przyzwyczajać, bo to zupełnie nowy rozdział. Już nie ja sama ją kształtuję, to kolejny etap „wypuszczania dziecka w świat”.

TREES