„Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka” w kinach od 23 listopada

O filmie
Zwiastun
Postaci
Wywiad z Findusem
Opinie
Informacje o serii wydawniczej
Dla prasy

O FILMIE

Film Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka” jest pełną ciepła i uroku, świąteczną opowieścią o sile przyjaźni. To prosta lecz niebanalna historia o tym co w świętach jest najważniejsze.

Tytułowy Findus to kot o duszy krnąbrnego dziecka. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Pettsonem przygotowuje się do wymarzonych świąt. Lista rzeczy do zrobienia jest długa a oczekiwania Findusa niemałe. Niestety w tym roku nic nie idzie jak powinno: śnieżyca i boląca noga Pettsona uniemożliwiają przedświąteczne zakupy i wyprawę po choinkę. Jednak żywiołowy Findus nie zamierza poddawać się przeciwnościom losu i za wszelką cenę chce uratować Gwiazdkę.

premiera: 23 listopada 2018

Współfinansowanie:
German Films

Partner główny:
Wydawnictwo Media Rodzina

Patroni medialni:
Wirtualna Polska, Nasze Miasto, Radio Kolor, Radio Poznań, Radio Ram, Ładnebebe, Czas Dzieci, Ryms, Co Jest Grane 24

OBSADA I INFORMACJE TECHNICZNE

gatunek: familijny; kraj i rok produkcji: Niemcy 2016; kategoria wiekowa: 4+; czas trwania: 82 min.;

wersja językowa: dubbing; dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

reżyseria: Ali Samadi Ahadi
scenariusz: Thomas Springer

obsada dubbingu:

Pettson – Wojciech Machnicki
Findus – Marcel Groblewski
Are; Beda – Barbara Zielińska
Gustavsson – Mirosław Wieprzewski
Ilian; Henni – Anna Apostolakis-Gluzińska
Tjorben; Gylfe, Tomte; Frode –  Damian Kulec
Mukle – Waldemar Barwiński
Elna- Hanna Kinder-Kiss

TEASER

POSTACI

PiF_wstega_findus

Findus to wygadany kociak w zielonych portkach. Zawadiacki zwierzak, tak jak wszystkie dzieci, wyczekuje Gwiazdki, a jego energia i dobry humor są zaraźliwe. Marzy o Świętach jak z bajki – spędzonych razem z przyjaciółmi. Jego przyjaciel, opiekuńczy Pettson, ma trochę inną wizję Świąt. Czy wszyscy będą zadowoleni z tegorocznej Gwiazdki?

 

 

PiF_wstega_pettson

Pettson to ekscentryczny, ale poczciwy staruszek o wielkim sercu. Mieszka w chatce na uboczu i niewiele potrzeba mu do szczęścia. Zależy mu przede wszystkim na szczęściu kota, którym się opiekuje – rezolutnego Findusa.

Pettson jest uparty i bywa nieporadny. Przede wszystkim nie chce się nikomu naprzykrzać. Łatwo go poznać po wielkiej żółtej czapce i okrągłych okularach.

 

sasiedzi

Sąsiedzi Pettsona i Findusa to korpulentna i troskliwa Beda, jowialny Gustavvson i jego pies Happo. Beda jest kobietą o wielkim sercu. Martwi się o Pettsona i troszczy o niego jak może. Gustavvson jest zapalonym wędkarzem. Ten szorstki i nieco obcesowy człowiek darzy Pettsona sympatią, jednak nie zamierza mu się narzucać. Przyjaciele nie ustają w trudach, aby pomóc Pettsonowi, nie urażając przy tym jego dumy. Czy im się to uda?

 

WYWIAD Z FINDUSEM

Findusie, opisz, jak sobie wyobrażasz Boże Narodzenie.

To proste. Na zewnątrz powinno być dużo skrzącego śniegu. Chciałbym wrócić z mroźnego podwórza do rozgrzanego salonu z udekorowaną choinką. Powinni tam być wszyscy nasi przyjaciele: Beda, Gustavsson i inni. I Happo! I kury! I Mukle! Na stole powinno być mnóstwo przysmaków: kasze, ciasta i – najważniejsze – czekoladowy pudding!

Ale tym razem twoje Święta wyglądały trochę inaczej …

Tak, to prawda… śnieg padał tak długo, że nie mogliśmy wystawić nosa na zewnątrz. A potem, kiedy w końcu przestał i ruszyliśmy po choinkę, Pettson głupio zwichnął sobie nogę. Musieliśmy wrócić do domu, w którym nie było nic do jedzenia. Prawdopodobnie stały za tym Mukle! Naszą potrawą wigilijną były marchewki (odraza wykrzywia Findusowi pyszczek). Marchew jako obiad bożonarodzeniowy? Naprawdę? Nie ze mną!

I co wtedy zrobiłeś?PiF_choinka

No cóż, musiałem działać! Pettson nie mógł chodzić i  ciągle narzekał. Było mi naprawdę przykro. Postanowiłem pomóc, bo nie chciałem, żeby to Boże Narodzenie skończyło się klapą!

Czy Boże Narodzenie wyszło, aż tak kiepsko?

Nie, nie. Pettson ma swoje lata, jest też uparty i to nie ułatwiało sprawy. Najpierw chciała nam pomóc Beda, potem Gustavsson … A Pettson wciąż mówił, że dziękuje za pomoc, ale jej nie potrzebujemy. W końcu powiedziałem: Dosyć tego! Święta Bożego Narodzenia to święto gości i radości, a najpiękniejsze w tym wszystkim jest wspólne świętowanie i wzajemna pomoc. To właśnie powiedziałem Pettsonowi! Kiedy w końcu to zrozumiał, wszyscy przyszli i świętowaliśmy razem. I to było naprawdę najpiękniejsze Boże Narodzenie!

 

OPINIE

Bardzo lubię ten film za jego ciepło, urok i łagodność. Pettsona i jego kota Findusa niektórzy znają pewnie z książek – w filmie bohaterowie mierzą się z… Gwiazdką. Każdy by chciał, żeby to był czas wyjątkowy. Lista zadań do wykonania podczas przygotowań jest długa. Może czasem za długa. Znamy to, prawda?

Maciej Jakubczyk, dyrektor Festiwalu Filmowego Kino Dzieci

Pettson i Findus – Najlepsza Gwiazdka jest filmem aktorskim z istotnym udziałem animacji, a więc w dużej mierze opiera się na efektach specjalnych, które spełniają oczekiwania i preferencje młodego widza. Podobały nam się gadające, rasowe kury (prawdziwe!), oraz mukle, reprezentujące świat fantastyczny, płynnie przenikający do zagrody Pettsona.

Bożena Itoya, Blog cudanakiju.pl

INFORMACJE O SERII WYDAWNICZEJ

goscie_na_boze_narodzenie

Cykl książek o Pettsonie i Findusie autorstwa Svena Nordqvista podbił serca milionów młodych czytelników na całym świecie. To jedna z bardziej rozpoznawalnych serii literatury dla dzieci. W ciągu 10-letniej przyjaźni polskich czytelników z Pettsonem i Findusem do rąk dzieci trafiło kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy książek z ich przygodami. W listopadzie fani serii będą mieli okazję na wyjątkowe spotkanie ze swoimi ulubionymi bohaterami – tym razem na dużym ekranie.

Partnerem filmu jest wydawca serii książek o Pettsonie i Findusie Wydawnictwo Media Rodzina.

DLA PRASY

Kontakt dla prasy
Anna Szyrska
anna.szyrska@nowehoryzonty.pl

Plakat, pressbook i inne materiały graficzne do pobrania tutaj (login i hasło: press).