Konferencja i panele

Kręcimy kulturą dla dzieci

Festiwal Kino Dzieci to wielkie święto filmów dla dzieci. Najmłodsi widzowie są na nim najważniejsi, ale festiwal to nie tylko prezentacja ważnych, mądrych i interesujących filmów dla młodych widzów. To przestrzeń do wymiany doświadczeń dla ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami kultury dziecięcej – zarówno twórców, jak i szeroko rozumianych animatorów. Bardzo znamienne jest to, że w programie festiwalu nie znalazł się ani jeden pełnometrażowy film polski. To dało nam impuls do działania. Chcemy, aby festiwal był początkiem zmian, które spowodują, że produkcja filmowa dla dzieci w Polsce ruszy pełną parą. W ciągu ostatnich 10 lat dużo dobrego dzieje się w polskiej literaturze dla najmłodszych, w teatrze. Niestety, udane filmy dla dzieci powstałe w tym czasie można by policzyć na palcach jednej ręki.

Kręcimy kulturą dla dzieci to konferencja oraz cykl dyskusji o stanie kultury dla dzieci w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem filmu. Między 29 września a 3 października Stowarzyszenie Nowe Horyzonty w ramach festiwalu Kino Dzieci zaprasza do dyskusji profesjonalistów, twórców, producentów, edukatorów, animatorów, krytyków i wszystkich, którym zależy na wartościowej kulturze dla najmłodszych. Konferencja odbędzie się w Warszawie (1.10). Panele dyskusyjne odbędą się w Poznaniu (29.09), Katowicach (30.09), Krakowie (2.10) i Wrocławiu (3.10). Moderatorką spotkań będzie Marta Lipczyńska-Gil – szefowa wydawnictwa Hokus-Pokus oraz twórczyni kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”.

Udział w konferencji i cyklu paneli jest bezpłatny.

Po festiwalu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty zaprasza scenarzystów i producentów do udziału w warsztatach developmentowych FILMS FOR KIDS.Pro, których celem będzie rozwój pomysłów na filmy dla dzieci od synopsisu aż do końcowej wersji scenariusza.

Więcej informacji: www.filmsforkidspro.eu

Komentuj i dyskutuj na naszym funpagu: https://www.facebook.com/newhorizonsffkpro

Zarejestruj się na konferencję i panele

 

Konferencja Kręcimy kulturą dla dzieci

Warszawa, Kino Muranów, 1.10.2014

9:30-10:00 Otwarcie konferencji
10:00-11:00 Panel 1: Kultura dla dzieci – badamy puls

W panelu udział wezmą:

Małgorzata Berwid – animatorka kultury, zajmuje się tworzeniem programów w redakcji dziecięcej TVP, w tym popularnych „Molików książkowych”.

Maria Kulik – prezes Polskiej Sekcji IBBY Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych.

Anna Sienkiewicz-Rogowska – pracuje w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, kieruje Działem Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji.

Justyna Sobczyk – pedagożka teatru, obecnie związana z Instytutem Teatralnym w Warszawie, prowadzi też „Teatr 21”.

Ewa Świerżewska – wydawca, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl.

11:15-12:30 Wykład psychologa:

Rozwój dzieci a treści, którymi możemy je karmić

prowadzenie:

Justyna Kuczmierowska – psycholog, absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, tworzyła i prowadziła warsztaty oraz grupy terapeutyczne  i edukacyjne dla dzieci.

13:15-14:30 Masterclass – Katarina Launing (Magiczne srebro, Mecz życia) i Arne Lindtner Naess (Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele, Kacper i Emma – zimowe wakacje)
Twórca dla dzieci i jego warsztat

Katarina Launing – reżyserka, absolwentka Norweskiej Szkoły Filmowej, pochodzi ze Szwecji, w 2009r. zrealizowała swój pierwszy pełnometrażowy film Magiczne srebro, niedawno miał premierę jej najnowszy film Mecz życia (remake holenderskiego Cool kids don’t cry).

Arne Lindtner Naess – norweski aktor, reżyser, producent telewizyjny i scenarzysta, rozpoczynał karierę jako aktor, w latach 80. zadebiutował jako reżyser filmów i seriali, w tym wielu produkcji dla dzieci, największą popularność w Norwegii przyniosła mu seria Junior Olsen Gang i ostatnio cykl o przygodach Kacpra i Emmy.

14:30-15:45 Panel 2: Jak promować kulturę dla dzieci?

W panelu udział wezmą:

Magdalena Felis – dziennikarka filmowa, realizatorka telewizyjna, filolożka i altowiolistka. Związana z „Halą odlotów” w TVP Kultura, Fokus.tv, Stopklatka.pl oraz gdańskim studiem animacji Grupa Smacznego. Jest stałym gościem audycji filmowej „Klasyki dla grzeszników” w Tok FM. Mama Ewy (9 lat) i Szymona (14 lat).

Anna Król – menedżerka kultury,  autorka projektów edukacyjnych i promujących literaturę, pomysłodawca i dyrektor Big Book Festiwalu. Współzałożycielka Wilk&Król Oficyna Wydawnicza, wydawca serii książek o misiu Kazimierzu. W 2010 założyła agencję Go Culture – pierwszą w Polsce i jedną z nielicznych w Europie firmę zajmującą się profesjonalnie promocją kultury.

Katarina Launing

Katarzyna Stoparczyk – dziennikarka radiowa i telewizyjna, współprowadziła w TVP program „Duże dzieci”, w Programie Trzecim Polskiego Radia stworzyła audycję „Dzieci wiedzą lepiej”, obecnie na antenie prowadzi jej kontynuację „Politycy w piaskownicy” oraz edukacyjną audycję „Zagadkowa niedziela”.

Natalia Szenrok – absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalistka ds. marketingu i promocji w wydawnictwie Zakamarki.

Kamila Waleszkiewicz – redaktor naczelna portalu Mimamo.pl, organizatorka ogólnopolskiej akcji: Książkowe Pogotowie Ratunkowe, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Cinemagic.pl, autorka książek dla dzieci i dorosłych: Bajki dla dyslektyków, Dziewczyńskie bajki na dobranoc.

14:30-15:45 Warsztat dla edukatorów i animatorów kultury:

Jak wykorzystywać film w pracy z dziećmi?

prowadzenie:

Marta Pawlak – psycholog dziecięcy, trener w zakresie twórczego rozwoju osobistego, absolwentka Wydziału Psychologii Społecznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Prowadzi szkolenia dla dzieci i młodzieży, wspiera osobisty rozwój młodzieży. Współpracuje z Fundacją Generator przy realizowanym w całej Polsce ​projekcie „Mój Przyjaciel Film”​ – ​cyklu​ pokazów filmowych i warsztatów psychoedukacyjnych dla dzieci 6 -10 lat. Jest autorką wielu scenariuszy zajęć oraz warsztatów twórczych i rozwojowych dla dzieci i młodzieży.

16:00-17:45 pokaz „Najlepsze z Polski” prezentujący najciekawsze polskie produkcje dla dzieci z ostatnich lat, przygotowany wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz spotkanie informacyjne na temat warsztatów FILMS FOR KIDS.Pro

 

Panele dyskusyjne


Dyskusja 1

Poznań, Kino Muza, 29.09.2014  – godz. 14:00

Co kręci dzieci? Co kręcić dzieciom? – o czym opowiada kultura dla dzieci

W panelu udział wezmą:

Katarzyna Gliwińska – filmoznawczyni, redaktorka Magazynu Dziecko, w którym pisze m.in. o nowościach płytowych, filmowych i stronach internetowych dla dzieci.

Katarina Launing

Jerzy Moszkowicz – teatrolog, reżyser spektakli teatralnych oraz programów dla młodych widzów, szef Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino!

Joanna Olech – pisarka i ilustratorka, krytyk literacki, juror konkursów literackich i ilustratorskich, członek polskiej Sekcji IBBY, autorka książek dla dzieci m.in. Dynastia Miziołków, Pompon w rodzinie Fisiów.

Malina Prześluga – dramatopisarka, felietonistka i pisarka, związana z Teatrem Animacji w Poznaniu.

 

Dyskusja 2

Katowice, Kino Światowid, 30.09.2014  – godz. 14:00

Ile kręcimy dzieciom? – o produkcji filmowej dla dzieci w Polsce

 W panelu udział wezmą:

Wojciech Hoflik – kieruje działem Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Katarina Launing

Adam Ptak – producent (m.in. serii Parauszek), absolwent Uniwesytetu Ekonomicznego w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi, wiceprezes Studia Filmowego SE-MA-FOR, członek Fundacji Filmowej SE-MA-FOR, dyrektor Muzeum Animacji SE-MA-FOR, kierownik produkcji i producent wielu filmów nagradzanych na festiwalach.

Mariusz Wróbel – dyrektor Instytucji Filmowej „Silesia-Film” zajmującej się produkcją, upowszechnianiem i promocją sztuki filmowej.

Dyskusja 3

Kraków, Kino Pod Baranami, 2.10.2014  – godz. 14:00
Czy dzieci potrzebują recenzji? – o krytyce kultury dziecięcej

W panelu udział wezmą:

Jerzy Armata – krytyk filmowy i muzyczny, dziennikarz, autor wielu książek poświęconych sztuce filmowej m.in. Kino końca wieku; Śnione filmy Piotra Dumały, ostatnio wspólnie z Anną Wróblewską wydał książkę Polski film dla dzieci i młodzieży, redaktor naczelny Magazynu Filmowego SFP.

Szymon Kloska – redaktor Instytutu Książki, autor audycji w RMF Classic, współprowadzi bloga o książkach „Poczytane”.

Katarzyna Kubisiowska – dziennikarka związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, współautorka książki Lektury na ekranie, czyli mini leksykon adaptacji filmowych, ostatnio ukazała się jej ksiązka Rak po polsku.

Arne Lindner Naess

Małgorzata Radkiewicz – filmoznawczymi, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych, autorka książki Oblicza kina queer, publikuje na łamach m.in. „Ekranów”, „Kwartalnika Filmowego” i „Czasu Kultury”.

Dyskusja 4

Wrocław, Kino Nowe Horyzonty, 3.10.2014  – godz. 14:00
Tworzę dla dzieci – sukces czy porażka?

W panelu udział wezmą:

Robert Jaszczurowski – scenarzysta i reżyser seriali oraz filmów animowanych, współwłaściciel studia animacji „Grupa Smacznego”.

Arne Lindner Naess

Paweł Pawlak – ilustrator, jego prace zdobiły kilkadziesiąt publikacji, jest również autorem książek dla dzieci takich jak Jajuńciek oraz Nocny Maciek.

Anna Smolar – absolwentka literaturoznawstwa, reżyserka teatralna, debiutowała we Francji, w Polsce wyreżyserowała m.in. Bullerbyn. O tym, jak dzieci domowym sposobem zrobiły sobie las i co z niego wyrosło i Pinokio.

Zofia Stanecka – autorka książek dla dzieci, wydała m.in. cykl utworów o Basi (Basia i bałagan, Wielka księga. Basia, Basia i podróż) oraz Historię pewnego statku. O rejsie „Titanica”.

 

 

 

Moderator

Marta Lipczyńska-Gil

 

Marta Lipczyńska-Gil – ukończyła filologię polską na UMK w Toruniu. Od 11 lat prowadzi wydawnictwo Hokus-Pokus. Pomysłodawczyni oraz wydawczyni kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”. Laureatka Gwarancji Kultury 2011 TVP Kultura w kategorii „Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży” oraz „Nagrody za upowszechnianie czytelnictwa 2013” Polskiej Sekcji IBBY za stworzenie i prowadzenie kwartalnika „Ryms” oraz w portalu www.ryms.pl. Mama dwóch synów – Franciszka (10 lat) i Julka (8 lat).

ryms logo2009

 

partnerzy:

 

EKRANy logo        logo CSD_kolo_pion_czarne       SILESIA FILM logo CMYK kolor      slogan_plaski_podstawowy-pl      Podstawowe CMYK   PisfPol_beztla   WCDN_logotyp