Pora na Kino Dzieci! Pora na ciekawość!

4. Festiwal Filmowy Kino Dzieci pod hasłem „Pora na ciekawość” odbył się w dniach 23 września – 1 października 2017. Szczególny, festiwalowy tydzień upłynął na oglądaniu, odkrywaniu, zgłębianiu, pytaniu i poznawaniu w kinach w całej Polsce – od Gdańska po Kraków. Festiwal zagościł aż w 20 miastach. W programie znalazło się aż 100 filmów pełno i krótkometrażowych, którym towarzyszyły warsztaty i wydarzenia specjalne.

image502364

Jak co roku przedsmak festiwalowych atrakcji można było poczuć już tydzień wcześniej na projekcjach krótkiego metrażu „Pan Patyk” i warsztatach plastycznych w zaprzyjaźnionych z Kinem Dzieci kawiarniach we Wrocławiu i Warszawie.

Konkurs i nowe sekcje

O statuetkę Kwiatu Paproci stanęło w szranki osiem filmów. Zwycięskie produkcje wybrały trzy składy jurorskie: twórców i dziennikarzy oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Jak co roku również publiczność wyłoniła najlepszy film festiwalu w ogólnopolskim głosowaniu. W poszczególnych miastach widzowie wybrali również ulubionych bohaterów filmów krótkometrażowych. O nagrodzonych filmach można przeczytać TUTAJ.

Nowościami w programie 4. FF Kino Dzieci były dwie sekcje – Kino Dzieci z nosem w książkach i Odkrycia. W ramach tej pierwszej zobaczyć było można wybór adaptacji znanych pozycji z literatury dla najmłodszych, zarówno współczesnych, jak i klasycznych. Nie zabrakło też spotkań z autorami i wspólnego czytania. Z kolei Odkrycia to sekcja, która powstała z myślą o pokazywaniu wyjątkowych i poruszających filmów z całego świata, skłaniających do dyskusji. Znalazły się w niej zarówno pełnometrażowe animacje, dokumenty, jak i filmy aktorskie o szczególnych walorach artystycznych.

Ahoj! Kino czeskie

W 2016 roku podziwialiśmy filmową panoramę Francji. W 2017 zaprosiliśmy na wyprawę do kraju, który może i jest bliżej na mapie, ale to wcale nie znaczy, że nie skrywa mnóstwa niespodzianek – pokazaliśmy najmłodszym, że Czechy w kinowym repertuarze dla dzieci mają nie tylko opowieści o Kreciku. W sekcji znalazły się klasyki krótkometrażowej animacji oraz pełnometrażowe fabuły. Projekcjom towarzyszyły warsztaty, pokazy i spotkania.

W sekcji Panorama można było jeszcze raz zobaczyć zeszłorocznych laureatów na wielkim ekranie oraz zapoznać się z najnowszymi filmami dla młodych widzów, które gościły w polskich i europejskich kinach.

Warsztaty i wykłady dla rodziców

Nie zabrakło wydarzeń dla rodziców. W ramach spotkań Kino Dzieci o wychowaniu odbyły się warsztaty i wykłady przygotowane we współpracy z Fundacją Familylab Polska (członkiem Familylab Association założonego przez Jespera Juula – duńskiego pedagoga o światowej renomie, autora m.in. „Kompetentnego dziecka”). O tym jak rozmawiać z dziećmi i o tym jak ich słuchać opowiedziała trenerka i psycholożka Dušanka Kosanović.

Wydarzenia branżowe

Podczas tegorocznego festiwalu miała miejsce inauguracja Warsaw Kids Film Forum – branżowej części Kina Dzieci. WKFF to pierwsze w Polsce międzynarodowe forum pitchingowe skierowane do środowiska profesjonalistów. Podczas Forum odbędą się m.in. prezentacje projektów filmów i seriali dla młodej widowni, powstających w całej Europie. Wśród gości znaleźli się międzynarodowi filmowcy i eksperci.

PLAKAT 4. FESTIWALU FILMOWEGO KINO DZIECI